Promocja książki i wykład poświęcony Tragedii Miechowickiej

Na przełomie 2018 i 2019 roku ukazała się książka bytomskiego historyka Tomasza Saneckiego poświęcona dramatycznym wydarzeniom, jakie rozegrały się w styczniu 1945 roku w Miechowicach. Zapraszam w piątek, 18 stycznia na promocję książki połączoną z wykładem, w którym autor przypomni te tragiczne wydarzenia.

Promocja książki oraz prelekcja odbędą się w Miejskiej Bibliotece Publicznej /plac Jana III Sobieskiego 3/ 18 stycznia o godz. 17.00. Podczas wykładu Tomasz Sanecki opowie nie tylko o wydarzeniach związanych z Tragedią Miechowicką, ale również o walkach w Miechowicach i Bytomiu w styczniu 1945 roku oraz zaprezentuje miejsca upamiętniające te tragiczne wydarzenia. W trakcie promocji książki zostanie także poruszony temat śledztwa prowadzonego przez Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach w sprawie zbrodni w Miechowicach. Dzięki niemu udało się odtworzyć wiele faktów związanych z dramatycznymi wydarzeniami, jakie miały miejsce w styczniu 1945 roku w Miechowicach.

Po prelekcji będzie możliwość nabycia publikacji w cenie 15 zł /ilość egzemplarzy ograniczona/.

Tragedia Miechowicka to jedno z najbardziej przerażających wydarzeń, jakie miało miejsce w trakcie wkraczania Armii Czerwonej na teren Górnego Śląska w styczniu 1945 roku. Wobec zbrodni dokonanej przez żołnierzy radzieckich na bezbronnych mieszkańcach Miechowic trudno znaleźć uzasadnienie. Z rąk Sowietów zginęło według różnych szacunków ponad 380 osób, a mimo to o tej tragedii przez kilkadziesiąt lat, ze względu na panujący w Polsce ustrój komunistyczny, nie wolno było mówić.

Autor pisząc publikację korzystał z dostępnych materiałów archiwalnych, ale również publikacji, w których zawarte zostały wspomnienia świadków tamtych wydarzeń.

W książce wykorzystałem przede wszystkim dokumenty Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, który prowadził śledztwo w sprawie zbrodni wojennej w styczniu 1945 roku w Miechowicach - mówi Tomasz Sanecki. Bardzo pomocne były także akta znajdujące się w Urzędzie Stanu Cywilnego w Bytomiu oraz wspomnienia świadków tragicznych wydarzeń w styczniu 1945 roku, które zachowały się dziś w wielu reportażach, filmach czy publikacjach - dodaje Sanecki.

W książce „Tragedia Miechowicka 25 – 28 stycznia 1945 roku” bytomski historyk podjął również temat badań i śledztwa prowadzonego przez Instytut Pamięci Narodowej w sprawie zbrodni popełnionej przez Sowietów w Miechowicach, a także zaprezentował miejsca, w których upamiętniona została Tragedia Miechowicka oraz przybliżył przebieg walk o Miechowice w styczniu 1945 roku.

Mimo próby ukrycia faktów przez kilkadziesiąt lat, pozostały wspomnienia ludzi, którzy przeżyli koszmar styczniowych dni 1945 roku w Miechowicach. Powrót do tragicznych wspomnień wywoływało ból i cierpienie, a mimo to ze szczegółami opowiadali o tym, nie tylko co przeżyli w trakcie walk o Górny Śląsk, ale głównie o zbrodniach, które towarzyszyły wkraczającym Sowietom do śląskich miast i wsi. Ich relacje nagrane i spisane, a później odtwarzane umożliwiły powstanie wielu artykułów, książek, a także filmów dokumentalnych, w których poznaliśmy prawdę o sowieckiej zbrodni, skrywanej przez kilkadziesiąt lat oraz przyczyniły się również do wszczęcia śledztwa, jakie podjął Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach.

Dzisiaj już wielu ze świadków tych wydarzeń nie żyje i dlatego naszym obowiązkiem jest przekazywać wiedzę na temat Tragedii Miechowickiej, aby los pomordowanych w Miechowicach był przestrogą dla przyszłych pokoleń, a to co miało miejsce ponad siedemdziesiąt lat temu nigdy więcej już się nie zdarzyło – mówi bytomski historyk, Tomasz Sanecki.

Publikacja „Tragedia Miechowicka 25 – 28 stycznia 1945 roku” dostępna jest w dwóch księgarniach internetowych: Ridero oraz Alimero, ale już wkrótce będzie dostępna również w innych księgarniach.