Portal Mój Historyczny Blog
Tomasz Sanecki
Kontakt:
Redaktor naczelny: Tomasz Sanecki
Adres e-mail:
redakcja
mojhistorycznyblog
Jedna z najbardziej strzeżonych tajemnic III Rzeszy wraz z przybywającymi na Ziemie Odzyskane Polakami zaczyna powoli odkrywać swoje sekrety również przed nimi. Mnożą się wówczas pogłoski i spekulacje o ukrytych skarbach i depozytach, o zamaskowanych przez Niemców podziemnych fabrykach tajnych broni czy zaminowanych podziemnych skrytkach, gdzie podobno wycofujący się Niemcy ukryli złoto i kosztowności. Informacje te docierają nie tylko do mieszkańców Ziem Odzyskanych, którzy tutaj się osiedlili po zakończeniu II wojny światowej, ale również dziennikarzy, instytucji rządowych i wojska. Pokusa zdobycia wielkiego skarbu III Rzeszy przyczyniła się do rozpoczęcia polowanie na podziemne tajemnice Gór Sowich i zamku Książ. Ich śladem podążył Bartosz Rdułtowski, który w najnowszej publikacji „Riese. Początek tajemnicy” sięga po pojawiąjące się w ówcześnie wydawanej prasie informacje na temat kompleksu Riese, zawarte w nich relacje świadków, opisy obiektów, ale również spekulacje związane z ich przeznaczeniem. Co warte uwagi w publikacji krakowskiego publicysty to nie tylko porównania ukazujących się w prasie artykułów, ale również dokładna ich analiza pod kątem zawartych informacji i źródeł, z których czerpali wiadomość ówcześni dziennikarze.
W publikacji zanim autor przeszedł do analizy pojawiających się artykułów w prasie na temat projektu Riese, przybliża czytelnikowi cel budowy kompleksu w Eulengebirge, czyli Górach Sowich, kto stał za jego budową, ale również wyjaśnia dlaczego mimo że zbliżała się już Armiia Czerwona, nadal prowadzono budowę obiektów w ramach projektu Riese. W dalszej części książki Rdułtowski skupia się także na poszukiwaniach zarówno przez władze wojskowe, jak i cywilne pozostałości infrastruktury ruchomej w sztolniach, poddaje analizie raporty dotyczące podziemi w Jugowicach Górnych i na Soboniu, jak również skupia swoją uwagę na działalności takich instytucji jak: ARLO – Akcji Rozbrajania Linii Odry, Ministerstwa Przemysłu i Handlu czy Ministerstwa Ziem Odzyskanych.
Bardzo ciekawym wątkiem, jaki poruszył autor w swojej książce jest postać austriackigo inżyniera Antona Dalmusa, głównego energetyka podczas budowy podziemnego kompleksu Riese. Rdułtowski przytacza wiele artykułów, które ukazały się w powojennej Polsce na temat tajemnic Riese, a których źrodłem dla dziennikarzy był właśnie Dalmus. Wśród nich byli tacy dziennikarze jak: Zbigniew Mosingiewicz - „Słowo Polskie”, Marian Sarama - „Dziennik Zachodni” czy Ryszard Makowski - „Trybuna Wałbrzyska”, którzy korzystali z wiedzy Dalmusa, co do którego autor ma uzasadnione wątpliwości, bowiem pojawiają się rozbieżności co do jego wiarygodności, a związane są one ze znajomością języka polskiego, którego rzekomo miał nie znać, a podpisywał dokumenty w tym języku dla Przedsiębiorstwa Poszukiwań Terenowych, ale przede wszystkim o sprawę pozostania Dalmusa na ziemiach, które przypadły Polsce po 1945 roku.
Warto podkreślić, że mimo poruszenia wielu hipotez, opisania faktów, jakie miały miejsce podczas budowania kompleksu Riese w latach czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku przez dziennikarzy ze Śląska, dopiero lata dziewięćdziesiąte i początek XX wieku przyniósły wiele odkryć związanych z Riese. Dzisiaj z pewnością wiemy o wiele więcej o podziemiach Riese, budowie kwatery Adolfa Hitlera w zamku Książ czy tajemnicach związanych z budową podziemnych zakładów przemysłowych. Mimo to kompleks Riese wciąż budzi zainteresowanie historyków, eksploratorów, a także osób szukających tajemnic, gdzieś ukrytych w Górach Sowich. Książka Bartosza Rdułtowskiego z pewnością część tych tajemnic wyjaśnia, rozwiewa oraz stawia nowe pytania, na które jednak nadal nie znamy odpowiedzi.
Bartosz Rdułtowski - urodzony w 1973 roku w Krakowie, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Publicysta i dokumentalista. Twórca oraz właściciel wydawnictwa Technol, lidera wśród polskich wydawnictw książkowych zajmujących się wojennymi zagadkami, ukrytymi skarbami i innymi tajemnicami historii. Twórca między innymi takich serii wydawniczych, jak: „Militarne sekrety”, „Zapomniana historia”, „Nieznana historia”. Od ponad dwudziestu lat tropi i wyjaśnia zagadki historii, zwłaszcza te dotyczące tajnych projektów i operacji wojskowych. Jego ulubionymi tematami są zagadka projektu „Riese” oraz tajemnice niemieckiej Wunderwaffe. Jest autorem kilkudziesięciu książek oraz licznych artykułów. Do jego najgłośniejszych publikacji należą: Syndrom V-7 (2003), dwie trylogie: Podziemne tajemnice Gór Sowich (2007–2011) oraz Ostatni sekret Wunderwaffe (2007–2011), a także Tajne operacje. PRL i UFO (2013) – książka ukazująca nieznane kulisy największej polskiej mistyfikacji związanej z UFO, czyli zdarzenia w Emilcinie. Jest również współautorem scenariusza do filmu Tajemnica „Riese”. Jako jeden z nielicznych publicystów zajmujących się w Polsce różnymi zagadkami i legendami do zagadnień tych podchodzi z dystansem i krytycyzmem.
Autor: Bartosz Rdułtowski;
Tytuł: „Riese. Początek tajemnicy”;
Wydawca; Wydawnictwo Technol;
Miejsce i rok wydania: Kraków 2022;
Liczba stron: 484;
Cena: 47,25 zł;
Książkę można zakupić w Wydawnictwie Technol