Poznaj tragiczną historię wydarzeń w Miechowicach w styczniu 1945 roku

Prezentacja multimedialna w technologii Dolby Surround, wystawa niepublikowanych dotąd zdjęć poświęconych tajemnicy Szybu Południowego KWK Miechowice oraz pamiątki związane z Górnym Śląskiem. To atrakcje w schronie przy ul. Kasztanowej w Bytomiu - Miechowicach.

Wystawy w przeciwlotniczym schronie z okresu II wojny światowej przygotowali Roland Skubała i Maciej Bartków. Pierwsza z nich, autorstwa Rolanda Skubały poświęcona jest pamiątkom Górnego Śląska, zaś Maciej Bartków zaprezentował niepublikowane dotąd dokumenty i zdjęcia związane z „Tajemnicą Szybu Południowego”. Kolejna nowością w schronie jest  nowe nagranie, które służy do przedstawienia historii walk o Miechowice. Nagranie, którego autorem jest Szymon Suchoń powstało w studiu nagrań „KATAFONIA” i zostało wykonane w technologii Dolby Surround.

Oprócz wystaw tymczasowych w schronie, możemy w nim zobaczyć historię Miechowic w XIX i XX wieku, mapy prezentujące okres walk o Miechowice w styczniu 1945 roku, a także zdjęcia prezentujące tragedię II wojny światowej - pola bitewne oraz niedolę cywili, którzy cierpieli ze względu na toczące się walki na Śląsku. W gablotach zobaczymy ponadto wydobyte z ziemi pozostałości broni, amunicji i ekwipunku z okresu II wojny światowej, a także zdjęcia, dokumenty i ilustracje związane z życiem mieszkańców Miechowic oraz walk w okresie II wojny światowej na Górnym Śląsku w styczniu 1945 roku.

Ponadto w podziemnym obiekcie powstała Izba Pamięci, która poświęcona jest styczniowi 1945 roku. Zaprezentowane zostały w niej zdjęcia i multimedialna prezentacja upamiętniające wydarzenia ze stycznia 1945 roku. Wówczas na terenie Miechowic wkraczający żołnierze Armii Czerwonej dopuścili się licznych gwałtów, morderstw i rabunków. Wśród zamordowanych był ksiądz Jan Frenzel, który został uprowadzony z jednego z domów przy obecnej ul. Styczyńskiego i po wielogodzinnych torturach zamordowany w sąsiednich Stolarzowicach.

Warto dodać, że prawie rok trwała modernizacja podziemnego schronu przeciwlotniczego w Bytomiu – Miechowicach. Od 2016 roku można oglądać efekty prac pasjonatów i miłośników historii Bytomia i Miechowic związanych ze Stowarzyszeniem „Pro Fortalicum”, a każdy, kto odwiedzi  podziemny schron będzie zaskoczony ogromem prac, jakie wykonali pasjonaci militariów z Bytomia, a zawłaszcza efektami świetlnymi i dźwiękowi oraz eksponatami, jakie udało się zgromadzić kilka metrów pod ziemią.

Przypomnijmy, że informacje na temat schronu krążyły wśród mieszkańców Miechowic od lat. Świadkowie pamiętali miejsce jego ukrycia, znajdujące się na podwórku. Wiadomości te sprawdzili członkowie Stowarzyszenia „Pro Fortalicium” Ireneusz Okoń i Andrzej Habraszka. Już pierwsze prace ręczne potwierdziły relacje świadków – na podwórku szkoły istniał przeciwlotniczy schron z czasów II wojny światowej.

Informacja o sensacyjnym odkryciu obiegła całą Polskę, a obiekt na terenie byłego Gimnazjum nr 13 od razu stał się wielką atrakcją. Cały schron przeciwlotniczy liczy około 100 metrów długości, jednak na razie udało się odkopać i przywrócić do stanu używalności 50 metrów. Prawdopodobnie powstał on w latach II wojny światowej, między 1942 a 1944 roku i mógł pomieścić około 250 osób. Dość ciekawa jest jego budowa. Dolna część schronu zbudowana jest z betonowych bloków, a częściowo z cegły. Górna z żelbetonowych bloków w kształcie łuku. Do dzisiaj zachowały się także oryginalne wywietrzniki, dzięki którym do wnętrza schronu dopływało świeże powietrze.

Prace nad jego remontem rozpoczęły się pod koniec 2016 roku. Odkryto wówczas wejście do schronu i korytarz zalany wodą. Po jego oczyszczeniu zamontowano trzy żelbetowe łuki, które przykryły wejście do obiektu, a następnie zainstalowano i podłączono do prądu instalację elektryczną. Żmudne prace doprowadziły do całkowitego odrestaurowania schronu.

Obiekt znajduje się przy ul. Kasztanowej w Bytomiu – Miechowicach. Najlepszym punktem orientacyjnym dla osób nieznających Miechowic jest kościół Bożego Ciała przy ulicy Stolarzowickiej. Schron znajduje się około 150 metrów od kościoła.

W sprawie zwiedzania schronu prosimy o kontakt telefoniczny z:
Ireneuszem Okoniem - tel. 889 784 581;
Andrzejem Habraszką - tel. 505 498 479.

lub wejść na fanpage "Schron w Miechowicach"

Zobacz zdjęcia: