Pogranicze bytomsko – tarnogórskie, które urzeka swoim pięknem

Bytom posiada wiele cennych terenów przyrodniczych, których kształt związany był z działalnością człowieka i eksploatacją dolomitu oraz rud srebra i galeny. Jednym z takich miejsc jest stanowisko dokumentacyjne „Kamieniołom Blachówka", którego obszar wynosi blisko 6 hektarów. W wyniku wielowiekowej działalności górniczej teren ten został przekształcony przez człowieka. Powstały wyrobiska odkrywkowe, chodniki podziemne, sztolnie i szyby. Miejsce opuszczonych szybów i sztolni zagospodarowały, znajdujące się pod ścisłą ochroną, nietoperzy, których w tym rejonie występuje aż 10 gatunków.

Warto dodać, że na pograniczu bytomsko – tarnogórskim, które przypomina nam o eksploatowaniu tutaj dolomitu, srebra kruszcowego, ale również galeny, w której dominował ołów z domieszką srebra oraz galman z dużą zawartością cynku, można zobaczyć nie tylko piękne skały, sztolnie, pozostałości po zakładach wydobywających dolomit, ale również hałdę popłuczkową w Tarnowskich Górach – Bobrownikach Śląskich. Działająca tam od wielu lat kopalnia „Fryderyk” otworzyła płuczkę, w której oddzielano od dolomitu cenny surowiec – galman oraz galenę. Zakład istniał do 1912 roku, a kiedy go zamknięto hałda popłuczkowa osiągnęła wysokość 17 metrów i powierzchnie około 6 hektarów.

Z hałdy popłuczkowej rozciągają się piękne widoki na Tarnowskie Góry oraz Bobrowniki Śląskie, a także kopalnię srebra, którą można nie tylko zwiedzać, ale zobaczyć tuż obok niej skansen maszyn parowych, a także przejechać się mini-ciuchcią spalinową. Warto podkreślić, że 9 lipca 2017 roku kopalnia ołowiu, srebra i cynku wraz z system gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach, a także 20 obiektów pogórniczych leżących głównie w Tarnowskich Górach, Bytomiu i Zbrosławicach zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Warto dodać, że przez pogranicze bytomsko – tarnogórskie przejeżdża jedna z największych atrakcji turystycznych na Górnym Śląsku – kolejka wąskotorowa kursująca z Bytomia przez Suchą Górę, kopalnię srebra, Tarnowskie Góry do Miasteczka Śląskiego.

W prezentowanych zdjęciach w galerii możecie zobaczyć wejście do nieczynnej sztolni, którą zamieszkują prawnie chronione gatunki nietoperzy, park kulturowy – Hałda Popłuczkowa, kopalnię srebra i skansen maszyn parowych w Tarnowskich Górach oraz piękne krajobrazy pogranicza bytomsko – tarnogórskiego.