Pierwsze obiekty Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych gotowe

Logotyp

Rewitalizacja terenów po byłej KWK „Rozbark”, w którym powstaje jedno z najnowocześniejszych w Europie Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych, idzie pełną para. Pierwszy obiekt - budynek noclegowo-szkoleniowy został właśnie ukończony i czeka na odbiory. Ponadto gotowy jest również projekt graficzny muralu, którego koncepcja została już przedłożona do akceptacji Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków. Mural będzie nawiązywał do historii kopalni oraz naszego miasta. Warto dodać, że zostały także wykonane prace konstrukcyjne i podbudowa pod zewnętrzną strefę atrakcji sportowych, a wykonawca czeka już tylko na dostawę sprzętu, którego montaż rozpocznie się, kiedy poprawi się pogoda.

Pierwsze obiekty Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych już gotowe!

 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pokopalniane obiekty przejdą metamorfozę

Rewitalizacja obiektów po byłej Kopalni Węgla Kamiennego „Rozbark” wzbudza zainteresowanie mieszkańców naszego miasta. Teren, na którym jeszcze niecałe dwadzieścia lat temu działała jedna z największych kopalń w mieście, już wkrótce nie tylko zmieni swoje oblicze, ale będzie jedną z wizytówek Bytomia.

Mimo niesprzyjających ostatnio warunków pogodowych, wciąż trwają intensywne prace związane z czyszczeniem i odnową zachowanej elewacji budynku dawnej kotłowni KWK „Rozbark”. Odbudowana została część elewacji, która uległa zniszczeniu w 2019 roku podczas zawalenia się komina. Docelowo na odbudowanej konstrukcji ma powstać ściana wspinaczkowa zewnętrzna. Warto dodać, że cały czas trwają także prace przy odbudowie dachu, który również ucierpiał wskutek zawalenia się komina.

Pierwsze obiekty Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych już gotowe!

Zmiany zachodzą także na terenie wokół obiektów pokopalnianych. Wykonane zostały już roboty konstrukcyjne i podbudowa pod zewnętrzną strefę atrakcji sportowych, a po dostarczeniu zamówionych już urządzeń przy sprzyjających warunkach atmosferycznych będzie możliwy ich montaż na przełomie marca i kwietnia.

Mur oporowy będzie wizytówką obiektu i miasta

Wyremontowany mur oporowy już wkrótce stanie się nie tylko wizytówką powstającego Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych, ale również naszego miasta. Na murze, który widoczny jest dla kierowców wjeżdżających od strony Katowic i Chorzowa do centrum miasta, pojawi się mural nawiązujący do dawnych dziejów miasta oraz historycznej części kopalni Rozbark.

Warto dodać, że druga część muru - oddzielona logiem Klubu Sportowego Skarpa Bytom - pokazywać będzie aktualne przeznaczenie obiektu. Na projekcie oprócz ściany wspinaczkowej uwzględnione zostały: siłownia, sala do crossfit oraz cała strefa zewnętrzna: strefa street workout, strefa parkour, tory przeszkód, biegi terenowe i tor do rolek (rolkowisko).

Mural wykonany będzie przez jednego z czołowych, lokalnych artystów specjalizującego się w tego typu realizacjach. Zanim jednak mural powstanie, musi zostać zaakceptowany przez Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach, z którym konsultowane są wszelkie prace na obiektach po byłej KWK „Rozbark”.