Ósmy cud świata nadal poszukiwany? Czy wciąż istnieje?

Od ponad 70 lat spędza sen z powiek łowcom skarbów i eksploratorom, którzy wciąż liczą na jej odnalezienie. Co stało się z legendarną, wartą dzisiaj ponad 500 mln dolarów Bursztynową Komnatą, która zaginęła w 1945 roku? Rąbka tajemnica o jej losach ujawnił bytomski historyk, Tomasz Sanecki.

Podczas piątkowego, 18 maja wykładu w Miejskiej Bibliotece Publicznej bytomski historyk nie tylko opowiedział w jaki sposób powstała Bursztynowa Komnata, nazywana „ósmym cudem świata”, ale również jak znalazła się w carskiej Rosji oraz co stało się z legendarnym skarbem po agresji III Rzeszy Niemieckiej na Rosję w 1941 roku. Wątek grabieży bursztynowego arcydzieła dominował w prelekcji Tomasza Saneckiego, który przedstawił najważniejsze osoby, biorące udział w ukryciu komnaty. Wśród nich wymienił takie postacie jak: dr Alfred Rohde, Erich Koch czy Albert Popp.

Bursztynowa Komnata mimo upływu ponad 70 lat nadal budzi emocje wśród historyków i eksploratorów. Poszukiwana jest zarówno w Polsce, ale również w Niemczech oraz w obwodzie kaliningradzkim – mówił podczas wykładu Tomasz Sanecki. Do dziś jednak ślad po niej zaginął, a kolejne próby jej odszukania zakończyły się niepowodzeniem. Być może Bursztynowa Komnata czeka gdzieś, aby ją odnaleźć, ale wszystkie dotychczasowe hipotezy potwierdzają teorię o jej zniszczeniu w podziemiach zamku w Królewcu – dodał.

Sporo miejsca bytomski historyk poświęcił miejscom, gdzie mogła zostać ukryta Bursztynowa Komnata. Do najważniejszych z nich zaliczył: zamek Książ pod Wałbrzychem, bunkry w Mamerkach na Mazurach, zamki w Pasłęku i Królewcu, ale również takie miejsca jak: Międzyrzecki Rejon Umocniony, wrak okrętu MS Wilhelm Gustloff, który zatonął 30 stycznia 1945 roku oraz Weimar w Turyngii.

Sanecki przedstawił również opinie historyków i poszukiwaczy skarbów na temat losów Bursztynowej Komnaty, opowiedział o tajemniczej śmierci Georga Steina – znanego poszukiwacza legendarnego skarbu oraz powstałej w latach 1979 – 2003 kopii komnaty, która zdobi dzisiaj pałac w Carskim Siole.

Warto dodać, że piątkowa prelekcja odbyła się w ramach cyklu „Spotkania z historią”, które będą kontynuowane w Miejskiego Bibliotece Publicznej w Bytomiu we wrześniu. Już teraz zapraszamy na wykłady poświęcone kampanii wrześniowej w 1939 roku oraz tajemnicom II wojny światowej.