Odtworzą tragiczne wydarzenia w Miechowicach sprzed 73 lat!

17 grup rekonstrukcyjnych z Polski, Czech i Słowacji, ponad 120 osób, które wcielą się w rolę żołnierzy i mieszkańców Miechowic odtwarzając wydarzenia z 1945 roku, a także pokazy eksponatów oraz prelekcja na temat wkroczenia Sowietów do Miechowic. Tak zapowiada się 27 stycznia II edycja Rekonstrukcji Walk o Miechowice z 1945 roku.

Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” oraz pasjonat historii Miechowic – Ireneusz Okoń. Ubiegłoroczna rekonstrukcja wydarzeń z 1945 roku przyciągnęła tłumy mieszkańców Bytomia i okolic, dlatego zdecydowaliśmy się na zorganizowanie drugiej edycji – mówi organizator rekonstrukcji Ireneusz Okoń ze Stowarzyszenia „Pro Fortalicium”. Warto dodać, że w postać zamordowanego ks. Jana Frenzla wcieli się wikariusz ks. Marcin Paś, a w tym roku w wydarzeniu weźmie udział ponad 120 osób oraz pasjonaci militariów z Polski, Czech i Słowacji – dodaje Ireneusz Okoń.

Rekonstrukcja walk o Miechowice z 1945 roku będzie trwała około godziny i rozpocznie się o 14.00.  Z kolei od 11.00 do 13.00 oraz po zakończeniu rekonstrukcji organizatorzy zapraszają do zwiedzania wystaw przygotowanych w klasach budynku szkoły. Będzie można zobaczyć wystawę poświęconą śląskiemu wrześniowi w 1939 roku, stare komputery PC, wystawę upamiętniającą 100-lecie kościoła pw. Bożego Ciała w Miechowicach oraz sprzęt policyjny, który przygotują policjanci z Komisariatu I oraz Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu.

W dniu rekonstrukcji będzie można zwiedzać również podziemny przeciwlotniczy schron oraz zobaczyć umundurowanie i uzbrojenie poszczególnych grup rekonstrukcyjnych.

Zapraszamy 27 stycznia do Bytomia - Miechowic przy ul. Kasztanowej – teren boiska szkolnego byłego Gimnazjum nr 13. Wstęp wolny.

Uwaga! W rekonstrukcji zastosowana zostanie pirotechnika, dlatego z uwagi na bezpieczeństwo nikt poza rekonstruktorami nie będzie mógł wejść na pole rekonstrukcji.

Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Wojewody Śląskiego.

Dzień wcześniej, 26 stycznia zapraszamy do budynku „Ciszy Syjonu” /Parafia Ewangelicko-Augsburska, ul. Matki Ewy 1/, gdzie o 17.00 odbędzie się odczyt na temat działań wojennych prowadzonych na terenie Miechowic w świetle dokumentów odnalezionych w archiwach Federacji Rosyjskiej. Odczyt poprowadzi prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” Dariusz Pietrucha. Wstęp wolny.

Zdjęcie: Archiwum UM Bytom