O kolekcji judaików w Muzeum Górnośląskim

Liczący ponad 500 woluminów księgozbiór judaików pochodzący z dawnego Domu Modlitwy Gminy Żydowskiej w Bytomiu, który znajduje się w Muzeum Górnośląskim został poddany pracom konserwatorskim. Już w sobotę, 23 listopada o szczegółach prac konserwatorskich i opieką nad tym wyjątkowym księgozbiorem opowiedzą Violetta Bachur i Katarzyna Waloszek.

W 2017 roku w momencie przekazania daru, stan zachowania wielu pozycji był bardzo zły, a wiele książek posiadało poważne uszkodzenia mechaniczne oraz zniszczenia mikrobiologiczne. Księgozbiór został jednak objęty opieką specjalistów z Muzeum Górnośląskiego, którzy przeprowadzają konserwację jego kolejnych pozycji. O pracach konserwatorskich, ale również problemach, z jakim musieli się zmierzyć bytomscy muzealnicy, a także strategii opieki nad księgozbiorem opowie Katarzyna Waloszek, konserwator w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.

Z kolei w drugiej części spotkania efekty swojej pracy przedstawi Violetta Bachur, dyplomowany konserwator papieru, która w ramach dwuletniego projektu ministerialnego ,,Kultura Cyfrowa” podjęła się przeprowadzenia konserwacji zachowawczej 216 woluminów.

Zapraszamy do budynku Muzeum Górnośląskiego /gmach przy ul. Wojciecha Korfantego 34/ w sobotę, 23 listopada o 16.00.

Wstęp wolny!