O Hotelu Lomnitz w miesięczniku Rynek 7

W najnowszym /kwietniowym/ numerze miesięcznika Rynek 7 ukazał się tekst poświęcony losom Hotelu Lomnitz. Historia tego budynku nierozerwalnie związana jest z walką o przyłączenie Górnego Śląska do Polski. To właśnie w tym budynku mieścił się Polski Komisariat Plebiscytowy na czele z Wojciechem Korfantym, to właśnie tutaj zapadła 30 kwietnia 1921 roku decyzja o wybuchu III powstania śląskiego, jak również w tym budynku do 1939 roku znajdowały się polskie instytucje - Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej, zaś w latach 1931 – 1939 Dom Polski.

Dziś po Hotelu Lomnitz nie ma już śladu. Budynek, w którym Wojciech Korfanty 30 kwietnia 1921 roku podjął wraz z dowódcami wojskowymi decyzję o wybuchu III powstania śląskiego, spłonął w 1945 roku. Pozostała tylko tablica pamiątkowa. I pasjonująca historia.

Budynek Hotelu Lomnitz został wykupiony przez władze polskie i przekazany na potrzeby Polskiego Komisariatu Plebiscytowego. Komisariat rozpoczął działalność w Bytomiu 12 lutego 1920 roku, a osiem dni później Polskim Komisarzem Plebiscytowym został mianowany Wojciech Korfanty. Polski Komisariat Plebiscytowy miał zorganizować głosowanie oraz akcję propagandową. Do zadań instytucji należały zbiórki pieniężne, organizacja wieców i komitetów pomocy oraz druk broszurek, plakatów, wizytówek, znaczków i ulotek. Wszystko po to, aby przekonać mieszkańców Górnego Śląska do głosowania za przynależnością do Polski.

Więcej informacji o Hotelu Lomnitz znajdziesz w numerze kwietniowego Rynku 7.

Zobacz Tekst - część I

Zobacz Tekst - część II