Nowe wystawy czekają na zwiedzających miechowicki schron

Po długiej przerwie spowodowanej obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa, podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach znowu zostanie otwarty dla zwiedzających. Na miłośników historii i pasjonatów militariów już w sobotę, 5 czerwca od 12.00 czekają nowe atrakcje i wystawy w podziemnym obiekcie.

 

Schron podziemny w Bytomiu - Miechowicach

W miechowickim schronie istnieje Izba Pamięci, która poświęcona jest wydarzeniom stycznia 1945 roku. Wówczas żołnierze Armii Czerwonej dopuścili się morderstw, rabunków i gwałtów na ludności Miechowic. Wśród zamordowanych był ksiądz Jan Frenzel, który został uprowadzony z jednego z domów przy obecnej ul. Styczyńskiego i po wielogodzinnych torturach zamordowany w sąsiednich Stolarzowicach. Oprócz wystawy poświęconej m.in.: Tragedii Miechowickiej, znajdują się tu ekspozycje dotyczące Tragedii Górnośląskiej, a także informacje o walkach o Górny Śląsk w 1945 roku. Wśród wystaw będzie aż jedenaście nowych ekspozycji. Autorami wystaw są m.in. Andrzej Habraszka, Maciej Bartków, Roland Skubała, Piotr Orzeł, Sebastian Markiel, Andrzej Sitarz oraz Adam Pawełczyk.

- Zapraszamy po długiej przerwie na Dzień Otwarty Schronu, w którym będzie można zobaczyć nowe wystawy poświęcone m.in. II wojnie światowej i Górnemu Śląskowi oraz Regionalnemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa - mówi Ireneusz Okoń, członek Stowarzyszenia Pro Fortalicium i opiekun schronu. - Podczas imprezy na mieszkańców czekają liczne atrakcje, w tym występy artystyczne, pokazy, Zlot Foodtruckowy oraz prezentacja "Rocznika Bytomskiego" - dodaje Ireneusz Okoń.

Jakie atrakcję czekają zwiedzających?

Schron w Miechowicach dla pasjonatów historii i militariów to jedna z największych atrakcji w regionie. Dzięki wsparciu władz miasta najpierw zakupiono sprzęt audiowizualny, który przekazano w użyczenie Stowarzyszeniu Pro Fortalicium, a następnie powstało nagranie prezentujące walki o Miechowice w języku niemieckim i angielskim. Dzięki wsparciu miasta, które zakupiło nowy sprzęt audiowizualny, nagranie towarzyszące zwiedzającym podziemny schron jest odtwarzane w systemie dolby surround. Na potrzeby lepszego nagłośnienia i oświetlenia zakupiono między innymi: nowe głośniki, komputer sterujący systemem dolby surround, ramki multimedialne, mikrofony oraz oświetlenie ledowe. Warto dodać, że dzięki nowemu sprzętowi nagranie, którego celem jest przedstawienie historii walk o Miechowice, jeszcze bardziej oddaje to, co działo się w tej miejscowości ponad 70. lat temu.

Warto dodać, że oprócz możliwości zwiedzania schronu, na terenie ProFort Centrum przy ul. Kasztanowej odbędzie się także akcja krwiodawstwa, wystawa dotyczącą honorowego krwiodawstwa „Przelej krew i zostań bohaterem”, w której zobaczymy współczesne odznaczenia przyznawane honorowym dawcom krwi oraz wiele innych ciekawostek związanych z tematem honorowego krwiodawstwa. Ponadto będzie również możliwość zobaczenia wystawy poświęconej siedemdziesięcioletniej działalności Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Jednym z wydarzeniem towarzyszących imprezie będzie Koncert Górniczej Orkiestry Dętej „Bytom” oraz Zlot Foodtruckowy Chill /5-6 czerwca/ - szczegóły dotyczące imprezy i wydarzeń towarzyszących dostępne są na stronie Schron Miechowice, a także prezentacja „Rocznika Bytomskiego”, przygotowanego przez pasjonata historii naszego miasta, autora licznych książek o tajemnicach II wojny światowej Macieja Bartkowa.

Rocznik Bytomski. Co w nim znajdziemy?

„Rocznik Bytomski” zawiera 16 publikacji przygotowanych przez mieszkańców naszego miasta, które z reguły mają charakter pionierski i opisują te wydarzenia, o jakich wcześniej nie pisano. Pośród autorów znajdują się między innymi Dariusz Pietrucha, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”, Waldemar Gawron, zastępca prezydenta Bytomia, Artur Paczyna prezes Śląskiego Środowiska Wiernych Tradycji Łacińskiej czy Maciej Bartków, radny Rady Miejskiej oraz koordynator projektu „Tajemniczy Bytom”, a także Tomasz Sanecki, autor bloga historycznego "Mój Historyczny Blog, książek i licznych publikacji dotyczących historii Bytomia.

Rocznik Bytomski

W treści pierwszego numeru znajdziecie także Państwo niepublikowane wcześniej fotografie autorstwa Leszka Zarzyckiego. Ukazują one Bytom w roku 1990, a widać na nich demontaż pomnika wdzięczności Armii Czerwonej, stojącego przez lata naprzeciwko Urzędu Miejskiego oraz plac Sobieskiego i handel, jaki wówczas kwitł w tym miejscu przez długie miesiące. Warto podkreślić, że akcję rozbiórki pomnika przeprowadzili członkowie bytomskiej Grupy Działania Konfederacji Polski Niepodległej, której autor zdjęć był wtedy szefem. Niewątpliwe ciekawym akcentem są także reprodukcje wszystkich obrazów, które jako wojenne straty Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu są poszukiwane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. One także zostaną zaprezentowane po raz pierwszy.

Z uwagi na wciąż obowiązuje obostrzenia sanitarne jednorazowo do podziemnego schronu będzie mogło wejść 12 osób. Z uwagi na brak możliwości dystansowania osoby zwiedzające przed wejściem do schronu muszą mieć założone maseczki. Przerwa pomiędzy grupami - około 10 minut - przeznaczona jest na wietrzenie schronu oraz dezynfekcję uchwytów, poręczy itp. miejsc dotykanych przez zwiedzających.

Wstęp na imprezę wolny. Zapraszamy od godziny 12.00.

Kilka słów o schronie

Cały schron przeciwlotniczy liczy około 100 metrów długości, ma 2 metry wysokości i 1,5 metra szerokości. Na razie udało się odkopać i przywrócić do stanu używalności 45 metrów. Prawdopodobnie powstał on w latach II wojny światowej, między 1942 a 1944 roku i mógł pomieścić około 250 osób. Dość ciekawa jest jego budowa. Dolna część zbudowana jest z betonowych bloków oraz częściowo z cegły, zaś górna cześć z żelbetonowych bloków w kształcie łuku. Do dzisiaj zachowały się także oryginalne wywietrzniki, dzięki którym do wnętrza schronu dopływało świeże powietrze.

Schron podziemny w Bytomiu - Miechowicach

Prace nad jego remontem rozpoczęły się w 2015 roku. Odkryto wówczas wejście do schronu i korytarz zalany wodą. Po jego oczyszczeniu zamontowano trzy żelbetowe łuki, które przykryły wejście do obiektu, a następnie zainstalowano i podłączono do prądu instalację elektryczną. Żmudne prace doprowadziły do całkowitego odrestaurowania schronu.

Po ponad roku ciężkiej pracy otwarty został dla bytomian schron, w którym powstała Izba Pamięci. Miechowicki schron z każdym rokiem był unowocześniany przez członków Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”, którzy opiekują się zabytkiem. Podziemny obiekt w Miechowicach odwiedzili już turyści z: Niemiec, Czech, Słowacji, Ukrainy, Holandii, Grecji, Wielkiej Brytanii, a nawet Chin, Stanów Zjednoczonych oraz Bangladeszu.