Nikola Tesla. Zapomniany geniusz – recenzja książki

„Przyszłość pokaże prawdę i oceni każdego za jego pracę i osiągnięcia. Teraźniejszość należy do nich, ale przyszłość, na rzecz której pracowałem, należeć będzie do mnie”

To słowa Nikoli Tesli, jednego z najwybitniejszych wynalazców, jaki żył na przełomie XIX i XX wieku. Był autorem ponad 300 patentów i twórcą ponad 120 wynalazków, a mimo to zmarł w biedzie. Miał ogromny wpływ na naukę, dzięki jego odkryciom i wynalazkom nieznane byłyby elektrownie wodne, prąd zmienny ani radio, którego wynalazcą był właśnie Nikola Tesla, a nie jak powszechnie się mówi włoski fizyk i konstruktor Guglielmo Marconi. Warto dodać, że Tesla żył w czasach kiedy działali i tworzyli takiej sławy konstruktorzy i naukowcy jak: Wilhelm Röntgen, Albert Einstein, Thomas Alva Edison czy Max Planck oraz Niels Bohr. Z wieloma z nich rywalizował, a z włoskimi konstruktorem Marconim toczył przez wiele lata sądową batalię o pierwszeństwo związane z wynalezieniem radia. Za życia Tesla nie doczekał się jednak rozstrzygnięcia, a nastąpiło ono osiem miesięcy po jego śmierci kiedy Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych wydał decyzję, że to właśnie Tesla został uznany za wynalazcę radia.

Historię Nikoli Tesli, zapomnianego geniusza, opisał Patrick Shannon, który już na początku swojej książki wprowadza nas w tajemnicze dokonania Serba. Do dziś bowiem jego wynalazki służą całej ludzkości, ale wiele z nich prawdopodobnie zostało przechwyconych przez amerykański rząd. Autor zastanawia się czy katastrofa tunguska w 1908 była dziełem meteorytu czy właśnie działaniem tajemniczej energii, której twórcą był Tesla? Przytoczony na początku cytat wypowiedziany przez Teslę wskazuje jasno, że to co tworzył miało w przyszłości zrewolucjonizować świat. Jego umysł wyprzedzał epokę. Czy więc rząd amerykański doskonale wiedział, że jego projekty mogą mieć ogromne znaczenie dla wojska i umożliwią przewagę Ameryki nad innymi krajami? Być może coś w tym jest, tym bardziej, że po śmierci Tesli, FBI przejęło jego notatki, które do dziś nie zostały ujawnione.

Autor nie tylko prezentuje dokonania jednego z największych umysłów i wizjonerów przełomu XIX i XX wieku. Ukazuje jego młodość /Nikola Tesla urodził się z 9 na 10 lipca 1856 roku/, a także jego prywatne życie /Tesla nigdy się nie ożenił i stronił od kobiet, a całe życie mieszkał w pokojach hotelowych/, ale przede wszystkim jego dokonania naukowe. Tesla jako student już był cenionym naukowcem, jednak dopiero wyjazd do Stanów Zjednoczonych dało mu możliwość ukazania swojej całej wiedzy i zadziwienia świata. Nikola Tesla rozpoczął w Stanach Zjednoczonych pracę u Thomasa Alvy Edisona, jednak poróżniła ich kwestia prądu stałego i zmiennego, a także fakt, że Edison nie wypłacił obiecanej nagrody Tesli za poprawę wydajności w elektrowniach Edisona. Poróżnienie to doprowadziło do odejścia Tesli z pracy i wieloletniej awersji do swojego pracodawcy i znanego wynalazcy, jakim był Edison.

Patrick Shannon krok po kroku opisuje kolejne lata życia Nikoli Tesli po rozstaniu się z pracą u Edisona, co być może miało wpływ na jego dalsze wynalazki. Na przełomie XIX i XX wieku Tesla był u szczytu sławy. Jego kolejne odkrycia, eksperymenty i wynalazki z jednej strony zadziwiały świat, zaś z drugiej budziły wśród wielu osób przerażenie. Tesla – jak pisze Shannon – opowiadał reporterom, że przy pomocy maleńkiej maszynki, zwanej oscylatorem, mógł dokonać ogromnych zniszczeń. Czy Tesla tylko chciał zwrócić na siebie uwagę, wprawić w zakłopotanie innych naukowców, z którymi przecież rywalizował o pierwszeństwo w świecie nauki, a być może dokonał tajemniczych odkryć, które mogły mieć katastrofalne skutki? Tesla pozostawił nam wiele tajemnic, ale nic dziwnego – jego życie przecież też było owiane tajemnicami.

Autor w biografi Nikoli Tesli zwraca również uwagę na fakt, że Tesla nie potrafił zadbać o kwestie finansowe. Był naukowcem, wynalazcą i konstruktorem, a przez całe życie borykał się z brakiem pieniędzy, i dość często – co ukazuje Shannon – „żebrał” o kolejne środki finansowe dla celów badawczych. Tesla rywalizował z Edisonem, Marconim i wieloma innymi naukowcami, którzy potrafili jednak wykorzystać biznes do swoich celów i zabezpieczyć się na przyszłość. Tego brakowało Tesli, który ponadto wskutek procesów z Marconim zbankrutował.

Tesla był za życia uważany za wielkiego naukowca, ale to jego rywalom przyznawano Nagrodę Nobla, a kiedy w 1915 roku rozeszła się wieść, że ma się nią podzielić z Edisonem i prasa już potwierdziła ten fakt, nagle Nobla z fizyki dostał William Henry Bragg i jego syn za badania nad stosowaniem promieni X do określenia struktur kryształu. Patrick Shannon zwraca uwagę, że ostatnie lata życia Tesli to jego całkowita zmiana. Stał się zamknięty w sobie, poświęcił się obsesji wolnej energii, zaczął dokarmiać gołębię, a nawet utrzymywać je w hotelach. Tesla zmarł 7 stycznia 1943 roku w Nowym Yorku. Jak pisze autor biografii - Tesla przez wiele lat był zapomniany, jednak teraz ponownie głośno jest o Serbie, któremu świat zawdzięcza wiele spektakularnych wynalazków i odkryć. Jakie zostały utajnione o tym do dziś krążą legendy, jednak cały czas zastanawia zainteresowanie FBI związane z notatkami i rzeczami, jakie zostały zabrane z jego hotelowego pokoju tuż po jego śmierci.

Publikacja Patricka Shannona to z pewnością książka, która przybliża szczegółowo życiorys jednego z najważniejszych naukowców przełomu XIX i XX wieku – Nikoli Tesli. Ciekawie napisana, zawierająca wiele faktów z życia prywatnego i naukowego, zaciekawi nie tylko historyków, ale każdego, kto interesuje się życiem, dokonaniami i tajemnicami związanymi z Teslą.

Autor: Patrick Shannon;
Tytuł: „Nikola Tesla. Zapomniany geniusz”;
Wydawca: Wydawnictwo Videograf;
Miejsce i rok wydania: Chorzów 2020;
Liczba stron: 441;
Cena: 23,94 zł;
Książkę można zakupić w Wydawnictwie Videograf