Na ten dzień czekały miliony Polaków

Trudna, znaczona krwią polskich żołnierzy na wielu wojnach, powstaniach i bitwach była droga Polaków do niepodległości. Historia walk Polaków o wolność naszego kraju była dzisiaj, 9 listopada tematem prelekcji Tomasza Saneckiego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu.

Pomimo podziału naszego kraju między trzech zaborców, germanizacji i rusyfikacji Polaków, przegranych powstań, Polacy nigdy nie poddali się w walce o niepodległość. Wszystko zmienił jeden konflikt, w którym naprzeciwko siebie stanęli nasi zaborcy. Jak się okazało był on przełomowy w dziejach Polski. Podczas piątkowej prelekcji bytomski historyk opowiedział, jak doszło do upadku naszego kraju w 1795 roku oraz w jaki sposób Polacy zdając sobie sprawę z groźby utraty niepodległości już pod koniec XVIII wieku podjęli walkę w jej obronie.

W dalszej części wykładu Tomasz Sanecki skupił się na próbach wskrzeszenia wolnej Polski za czasów Napoleona Bonaparte oraz podczas powstań – listopadowego /w 1830 roku/ i styczniowego /w 1863 roku/, jak również przybliżył najważniejsze fakty związane z wybuchem I wojny światowej, która przyczyniła się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Bytomski historyk przedstawił kluczowe wydarzenia w latach 1918 – 1922, które miały wpływ na formowanie granic naszego państwa, skupiając się szczególnie na wojnie polsko – bolszewickiej,  powstaniu wielkopolskim i trzech powstaniach śląskich. Podejmując temat powstań na Górnym Śląsku Sanecki podkreślił szczególną rolę Bytomia w walce o polski Śląsk.

W Bytomiu znajdował się Polski Komisariat Plebiscytowy, gdzie podejmowano decyzje dotyczące akcji propagandowej. Tutaj również Wojciech Korfanty zdecydował o wybuchu III powstania śląskiego, które walnie przyczyniło się do włączenia części Śląska do odrodzonej Polski – mówił podczas wykładu Tomasz Sanecki.

Bytomski historyk zaprezentował również zdjęcia Hotelu Lomnitz, w którym mieścił się Polski Komisariat Plebiscytowy, a po 1922 roku - kiedy Bytom znalazł się decyzją mocarstw zachodnich w Niemczech – siedziba Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej oraz Domu Polskiego.