Na podbój świata – Leszek Adamczewski

Śląsk w planach wojennych Adolfa Hitlera odgrywał kluczową rolę. To właśnie stąd rozpoczął się podbój Europy, który rozpoczął Führer III Rzeszy Niemieckiej w 1938 roku od zajęcia czeskich Sudetów. Rok później, w 1939 roku ze Śląska część armii niemieckiej rozpoczęła agresję na Polskę. Śląsk odgrywał jednak główną rolę jako region, gdzie biło serce niemieckiego przemysłu. To właśnie na Dolnym Śląsku pod koniec II wojny światowej nazistowscy dygnitarze podjęli decyzję o przeniesieniu do podziemi największych zakładów przemysłowych, aby uniknąć bombardowań aliantów. Historię tych miejsc, ale również miast, ośrodków przemysłowych oraz mniejszych miejscowości, które odegrały podczas II wojny światowej ważne miejsce i rolę opisał w najnowszej publikacji poznański pisarz i dziennikarz Leszek Adamczewski.

Adamczewski swoją książkę rozpoczął od mitu związanego ze Złotym Pociągiem. Informacja o jego rzekomym odkryciu w 2015 roku postawiła na nogi nie tylko wszystkich poszukiwaczy skarbów, ale również polityków, wojsko i naukowców, którzy jednak niczego we wskazanym miejscu – czyli gdzieś w rejonie 65. kilometra trasy Wrocław – Wałbrzych – nie znaleźli do dziś. W rejon Wałbrzycha i okolicznych miast oraz miejscowości Adamczewski bardzo często wraca w swojej pracy. Pokazuje nam ruiny wałbrzyskiego mauzoleum zwanego Totenburgiem, opisuje miejscowości, w których Adolf Hitler zatrzymywał się podczas zajmowania Sudetów w 1938 roku, skarby ukryte w Jeleniej Górze, Krzeszowie, Wałbrzychu, ale także opisuje miejscowości w których budowano podziemne fabryki na cele przemysłowe. Dowiadujemy się również o nalotach bombowych na zakłady w rejonie Kędzierzyna – Koźla czy Zdzieszowicach, roli Herberta Mehlhorna jako zastępcy szefa personelu Arthura Greisera oraz poszukiwań, jakie prowadzono w budowanym w górzystym terenie Dolnego Śląska – kompleksu „Riese”.

Poznański dziennikarz po raz kolejny w swojej publikacji skupił się na ciekawostkach związanych z jednym największych miast na Górnym Śląsku – Bytomiem. To kluczowe dla III Rzeszy Niemieckiej miasto w okresie międzywojennym – graniczącym bezpośrednio z Polską /Bytom do 1945 roku był niemieckim miastem/ - miało super szybkie połączenie z Wrocławiem i Berlinem. To właśnie z Bytomia w trasę wyjeżdżał „Latający Ślązak”, który osiągał prędkość ponad 150 km/h, co jak na ówczesny czasy stanowiło absolutny rekord. Dzięki temu połączeniu Bytom zyskał ekspresowe połączenie z głównymi miastami Rzeszy na Śląsku oraz ze stolicą – Berlinem.

Poza ciekawostkami ze Śląska, Leszek Adamczewski zajął się wyjaśnieniem zagadki Herberta Klose, jego roli w ukryciu złota Wrocławia, budowy tajnych tuneli na Dolnym Śląsku, w którym miał się ukryć pociąg Adolfa Hitlera, budowy drogi Świeradów-Zdrój – Szklarska Poręba, a także rolę pałacu w Sichowie, gdzie składowano zrabowane dobra z Generalnej Guberni oraz miejsca, w których schronił się uciekający Hans Frank.

Wśród poruszonych tematów przez Adamczewskiego są również te związane z oblężeniem twierdzy w Głogowie, poszukiwań skarbu pruskiego, Bursztynowej Komnaty, utraty jednego z najcenniejszych dzieł sztuki - „Portretu Młodzieńca” oraz tajemnic Gór Sowich, które do dziś nie zostały rozwikłane.

Przy publikacji Leszka Adamczewskiego , podobnie jak jego wcześniejszych książkach, nie można się nudzić. W każdej z nich znajdziemy ciekawostki, interesujące odkrycia oraz fakty związane z miejscami, które dzisiaj żyją sobie spokojnym życiem, a w czasie II wojny światowej odgrywały kluczową rolę dla III Rzeszy Niemieckiej. Polecam więc kolejną pracę poznańskiego dziennikarza i pisarza  - „Na podbój świata”, która z pewnością zaciekawi nie tylko historyków.

Leszek Adamczewski - poznański pisarz, dziennikarz, urodzony w 1948 roku w Szczecinie. Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, w latach 1972-2008 pracował w redakcjach „Expressu Poznańskiego”, magazynu „Tydzień” i „Głosu Wielkopolskiego” Autor bestsellerowego „Zmierzchu bogów w Posen”, a także takich książek jak: „Pierwszy błysk”, „Skarby w cieniu swastyki” czy „Podziemny skarbiec Rzeszy”.

Autor: Leszek Adamczewski;
Tytuł: „Podziemny skarbiec Rzeszy”;
Wydawca: Wydawnictwo Replika;
Miejsce i rok wydania: Zakrzewo 2018;
Liczba stron: 425;
Cena: 39,90 zł;
Książkę można zakupić TUTAJ