Mój pierwszy wykład w ramach Bytomskich Spotkań Europejskich

O dyplomacji w ramach Bytomskich Spotkań Europejskich

Ponad 70 osób wzięło udział wczoraj, 13 lutego w kolejnej odsłonie Bytomskich Spotkań Europejskich, które odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu. Tym razem tematem spotkania była dyplomacja, jej znacznie w stosunkach międzynarodowych oraz wpływ na bieg historii.

W spotkaniu wzięli udział uczniowie bytomskich szkół ponadgimnazjalnych, oraz przedstawiciele samorządu Bytomia i Gliwic. Gośćmi specjalnymi prelekcji byli: pułkownik Tomasz Koczkowski oraz dr Jacek Zrałek z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Kolejna odsłona Bytomskich Spotkań Europejskich, szczególnie dla licealistów, była szansą na zapoznanie się z historią i sztuką dyplomacji /narodziła się już w starożytności/, a także zasadami, jakie obowiązują na świecie. Praca dyplomatów nie należy do łatwych. Są to reprezentanci państwa na zewnętrz, dlatego muszą, jak pokazuje historia, ważyć każde słowo – mówiła Magdalena Bosek z Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich Urzędu Miejskiego w Bytomiu. W relacjach międzynarodowych szczególne znaczenie ma także protokół dyplomatyczny, który określa reguły postępowania i zachowania dyplomatów – mówiła M. Bosek.

W drugiej części prelekcji poruszona została kwestia wpływu dyplomacji na bieg światowej historii. O tym, jak nie należy prowadzić działań dyplomatycznych na przykładzie telegramu Artura Zimmermanna, opowiadał bytomski historyk Tomasz Sanecki. Wydarzenie to wpłynęło bezpośrednio na bieg wydarzeń I wojny światowej. Próba ingerencji w 1917 roku w wewnętrzne sprawy Ameryki Północnej skończyła się dla Niemiec tragicznie ­ - mówił Tomasz Sanecki, na co dzień pracujący w Wydziale Promocji Bytomia i Kontaktów z Mediami Urzędu Miejskiego w Bytomiu. Nieostrożna polityka niemieckiego Ministra Spraw Zagranicznych doprowadziła bowiem do przystąpienia Stanów Zjednoczonych do wojny po stronie Ententy, czego skutkiem była rok później klęska Niemiec i ich sojuszników – dodał Sanecki.

Wczorajsza prelekcja była pierwszą z zaplanowanych w tym miesiącu. Już 20 lutego zapraszamy na kolejną odsłonę w ramach Bytomskich Spotkań Europejskich. W spotkaniu „Moja droga do kariery”, w ramach którego zaplanowano wykład dotyczący możliwości pracy w instytucjach unijnych, gościem specjalnym będzie Witold Naturski, przedstawiciel Komisji Europejskiej w Polsce, Kierownik Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Uczestnicy dowiedzą się jakie wymagania trzeba spełniać, aby pomyślnie przejść proces rekrutacji. Druga część spotkania poświęcona zostanie zawodowi kontrolera ruchu lotniczego.

Cykl spotkań, nad którymi honorowy patronat po raz kolejny objęło Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz Wyższa Szkoła Bankowa w Chorzowie potrwa do listopada br.

Źrodło: Urząd Miejski w Bytomiu