Miejsce, w którym zatrzymał się czas…

Bytom to wyjątkowe miasto, w którym nie brakuje tajemniczych podziemi, schronów oraz zabytkowych obiektów. Jednym z nich są Warsztaty Naprawcze Górnośląskiej Kolei Wąskotorowej w Bytomiu przy ul. Brzezińskiej.

Jeszcze 100 lat temu na Śląsku sieć kolei wąskotorowych przeżywała swój rozkwit, jednak już w latach dziewięćdziesiątych XX wieku oraz na przełomie XIX i XX wieku zaczęto wiele linii likwidować.  Pamiętam jak jeździła kolejka wąskotorowa w Bytomiu-Stroszku tuż obok nieistniejącego stadionu Ruchu Radzionków, przecinając ul. Strzelców Bytomskich w kierunku Radzionkowa-Rojcy. Dzisiaj nie pozostał po niej już jednak żaden ślad. Taki sam los niestety podzieliły inne linie kolei wąskotorowej, między innymi ta łącząca Warsztaty Napraw Kolei Wąskotorowej przy ul. Brzezińskiej w Bytomiu z Zakładami Azotowymi w Chorzowie.

Dzisiaj wiele linii wąskotorowych nie istnieje, jednak dzięki Stowarzyszeniu Górnośląskich Kolei Wąskotorowych wciąż możemy korzystać z linii z Bytomia do Miasteczka Śląskiego, która jest jedną z największych atrakcji turystycznych Bytomia i Górnego Śląska. Co roku również podczas Industriady obiekty kolei wąskotorowej przy ul. Reja w Bytomiu-Karbiu można zwiedzać. Turyści mogą nie tylko przejechać się drezyną, zobaczyć zabytkową wagon salonkę, halę z lokomotywami wąskotorowymi oraz zapoznać się z historią kolei wąskotorowej na Śląsku.

Kolejnym obiektem, który związany jest z kolejami wąskotorowymi są Warsztaty Naprawcze Kolei Wąskotorowej w Bytomiu przy ul. Brzezińskiej. To wyjątkowe miejsce, w którym obecnie… czas się zatrzymał.

Początki Warsztatów Naprawczych GKW w Rozbarku sięgają końca XIX wieku. W 1898 roku   rozpoczęto ich budowę. Kompleks składał się przestronnej hali na kilkadziesiąt wagonów, kotłowni, odlewni, tokarni, a także kuźni z piecami kowalskimi. W 1912 roku, na dwa lata przed wybuchem I wojny światowej warsztaty zaczęto rozbudowywać i unowocześniać, dzięki czemu były jednymi z największych i najnowocześniejszych w Europie.

Tabor i warsztaty kolei wąskotorowej wykorzystywano również po 1945 roku, a więc po zmianie granic oraz powrocie Bytomia do odrodzonej Polski. Jednak w latach sześćdziesiątych XX wieku sytuacja kolei wąskotorowej zmieniła się diametralnie. Brak inwestycji, a także regres Górnośląskich Kolei Wąskotorowej spowodowały, że warsztaty zaczęły tracić na znaczeniu, a w 1974 roku dokonano przy Brzezińskiej ostatniej naprawy parowozu.

Ostatecznie w 2001 roku Polskie Koleje Państwowe podjęły decyzję o zakończeniu eksploatacji wszystkich kolei wąskotorowych, a w 2002 roku gmina Bytom przejęła majątek kolei wąskotorowej. Zarząd nad nim miasto Bytom powierzyło Stowarzyszeniu Miłośników Kolei.

Dzisiaj Warsztaty Naprawcze Górnośląskiej Kolei Wąskotorowej w Bytomiu przy ul. Brzezińskiej nadal pozostają pod opieką miasta. W hali z wagonami, lokomotywami, piecami, maszynami, jak również w pozostałych obiektach, między innymi w hali napraw lokomotywowni czas się zatrzymał, dzięki czemu miejsce to urzeka swoim pięknem.

Zapraszam do galerii zdjęć, gdzie możecie zobaczyć to urokliwe miejsce w Bytomiu-Rozbarku.