Łowcy nazistów - życie poświęcili walcząc o prawdę i sprawiedliwość

Poświęcili niejednokrotnie swoje kariery, a nawet życie, aby odnaleźć zbrodniarzy wojennych. Wielu z nich postawili przed sądem, jednak część uniknęła sprawiedliwości. Dzisiaj, 24 maja podczas kolejnego "Spotkania z historią", Tomasz Sanecki przybliżył działalność łowców nazistów.

Podczas piątkowej prelekcji w Miejskiej Bibliotece Publicznej bytomski historyk przedstawił najważniejszych łowców nazistów, wśród których byli między innymi: Szymon Wiesenthal, Efraim Zuroff, Fritz Bauer oraz Tuwja Friedman. Ich jedynym celem było postawienie przed sądem ludzi, którzy w imię nazistowskiej ideologii dokonywali makabrycznych eksperymentów, a także zamordowali miliony niewinnych osób. Łowcy nazistów mimo kilkudziesięciu lat po zakończeniu II wojny światowej nie odpuścili żadnemu z nich. To dzięki ich uporowi, dążeniu do prawdy i sprawiedliwości, ale również dyplomacji udało się wytropić prawie 3 tysiące podejrzanych, a wielu z nich postawić przed sądem, wymierzając im karę za popełnione podczas II wojny światowej zbrodnie.

Wśród wytropionych i oddanych w ręce sprawiedliwości nazistowskich zbrodniarzy byli: Adolf Eichmann, Franz Stangl, Erich Priebke, Iwan Demianiuk, Klaus Barbie czy Victor Capesius. Historię ich ucieczek, losów po II wojnie światowej, ale również odnalezienia przez łowców nazistów były za każdym razem różne, jednak łączyła ich jedna cecha – żaden z nich nie czuł się winny popełnionych zbrodni.

Mimo upływu wielu lat od zakończenia II wojny światowej, łowcy nazistów wciąż poszukiwali żyjących zbrodniarzy. Wielu stanęło przed sądem i odpowiedziało za swoje czyny, jednak tysiące z nich do końca życia cieszyło się wolnością - mówił bytomski historyk Tomasz Sanecki. Ostatnie procesy nazistowskich zbrodniarzy miały miejsce kilka lub kilkanaście lat temu. Taka sytuacja pokazuje, że nigdy nie zapomniano im popełnionych w czasie wojny zbrodni - podkreślił Sanecki.

Podczas prelekcji Sanecki nie tylko omówił osądzonych po wielu latach zbrodniarzy wojennych, ale również zaprezentował nazwiska tych nazistowskich katów, którym udało się uciec i uniknąć sprawiedliwości. Wśród nich byli: Josef Mengele, Eduard Roschmann, Aribert Heim czy Walter Rauff, którzy mimo że nigdy nie stanęli przed sądem do końca życia drżeli o swoje życie i ukrywali się, zdając sobie sprawę, że każdy ich fałszywy ruch może oznaczać zdemaskowanie fałszywych nazwisk pod jakimi się ukrywali.

Bytomski historyk poruszył także temat ucieczki wielu nazistowskich zbrodniarzy do krajów Ameryki Południowej, Afryki i na Bliski Wschód, gdzie ukrywali się niejednokrotnie do końca życia. Sanecki omówił między innymi w jaki sposób naziści uciekali z Niemiec i Austrii unikając sprawiedliwości, dlaczego wiele rządów zachodnich krajów nie udzielało wsparcia łowcom nazistów, a także do czego wykorzystywano byłych nazistów w takich krajach, jak: Argentyna, Chile, Paragwaj, Syria i Egipt.\