Łowcy nazistów. Polowanie na hitlerowskich zbrodniarzy

Poświęcili niejednokrotnie całą swoją karierę, a nawet życie poszukując nazistowskich zbrodniarzy. Ich jedynym celem było odnalezienie i postawienie przed sądem ludzi, którzy w imię nazistowskiej ideologii dokonywali makabrycznych eksperymentów, a także zamordowali miliony niewinnych osób.

Zapraszam 24 maja o 17.00 do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu /plac Jana III Sobieskiego/ na wykład poświęcony łowcom nazistów, którzy przez kilkadziesiąt lat po zakończeniu II wojny światowej tropili zbrodniarzy, aby wymierzyć im sprawiedliwość. Czy im się udało i jaką zapłacili za to cenę? Którzy zbrodniarze stanęli przed sądem i ponieśli karę za swoje czyny, a którym udało się uniknąć sprawiedliwości? Na te i inne pytania odpowiem podczas piątkowego wykładu.

Podczas prelekcji przedstawię najsłynniejszych poszukiwaczy nazistowskich zbrodniarzy wśród których byli: Szymon Wiesenthal, Efraim Zuroff, Fritz Bauer oraz Tuwja Friedman czy Beate i Serge Klarsfeldowie. Wszyscy zasłynęli poszukiwaniem największych zbrodniarzy takich jak: Josef Mengele, Eduard Roschmann, Aribert Heim, Alois Brunner, Adolf Eichmann, Franz Stangl, Erich Priebke, Iwan Demaniuk czy Victor Capesius. Postawienie wielu z nich przed sądem było możliwe wyłącznie dzięki uporowi, dążeniu do celu i odwadze łowców nazistów, którzy narażali nie raz swoje życie oraz karierę, aby osiągnąć swój cel, jakim było wymierzenie sprawiedliwości największym zbrodniarzom II wojny światowej.

Opowiem również nie tylko o najważniejszych łowcach nazistów, ale przede wszystkim w jaki sposób udało im się odnaleźć i postawić przed sądem hitlerowskich zbrodniarzy. Poruszę także kwestię ucieczki wielu nazistów do krajów Ameryki Południowej, Afryki i na Bliski Wschód, gdzie ukrywali się niejednokrotnie do końca życia. Omówię również w jaki sposób naziści uciekali z Niemiec i Austrii unikając sprawiedliwości, dlaczego wiele rządów zachodnich krajów nie udzielało wsparcia łowcom nazistów, a także do czego wykorzystywano byłych nazistów w takich krajach, jak: Argentyna, Chile i Egipt.