Leonidas. Szkoła bohaterów – Helen P. Schrader

„Śmierć Leonidasa otacza legenda. Opór Trzystu pod Termopilami dostarczał argumentów  niezliczonym polemikom, w których Zachód przeciwstawiano Wschodowi, a Leonidas i jego towarzysze stali się symbolem jedynej dobrej i szlachetnej strony wojny: poświęcenia dla własnego kraju i rodziny. Kim jednak był Leonidas? Jak wyglądało jego życie, zanim stał się ucieleśnieniem Wolności, która sprzeciwia się Tyranii?” (ze wstępu Heleny P.Schrader).

Mniejszy z bliźniąt, urodzony wiele lat po przyjściu na świat dwóch starszych braci, Leonidas uważany był nawet przez matkę za zbędne potomstwo. Szczęśliwie, pomimo drobnej budowy, niemowlę nie zostało zabite  i pozwolono mu żyć, ale chłopca wychowywano na zwyczajnego obywatela Sparty, a nie na dziedzica tronu Agiadów. Musiał więc przejść wszystkie etapy  spartańskiej edukacji, ukończyć legendarną szkołę – agoge i opanować to, co dziś nazywamy sztuką przetrwania.

Bosonogi, zawsze trochę głodny, poddany surowej dyscyplinie, Leonidas pragnie okazać się  godnym statusu Spartiaty. Stawiając czoła kolejnym szkolnym wyzwaniom nie wyobraża sobie, że pewnego dnia zostanie królem i powiedzie połączone siły Hellady do wąwozu termopilskiego, by tam zatrzymać perską inwazję. Ale to właśnie lata spędzone w agoge uformowały człowieka, który stał się symbolem oporu wobec tyranii…

Autor: Helena P. Schrader;

Tytuł: "Leonidas. Szkoła bohaterów";

Wydawca: Wydawnictwo Kropla;

Miejsce i rok wydania: Warszawa 2019;

Cena: e-book 29,90 zł;

E-bokk można zakupić w WYDAWNICTWIE