"Legendarne Sutuhali? Archeologia wzgórza św. Małgorzaty" - wystawa

Unikatowe zabytki takie jak: monety, ceramikę, ozdoby, a także dewocjonalia można oglądać na wystawie poświęconej najnowszym odkryciom na wzgórzu Św. Małgorzaty w Bytomiu. Wystawa będzie udostępniona zwiedzającym Muzeum Górnośląskim w Bytomiu do 16 lutego 2020 roku.

Na wystawie zaprezentowane zostały najciekawsze zabytki, m.in. monety – w tym najstarsze w zbiorze dwa srebrne czeskie halerze wybite za czasów Karola IV (1346–1378) w mennicy kutnohorskiej i morawski denar datowany na lata 1375–1411 – dewocjonalia, ozdoby, wczesnośredniowieczna ceramika, także szkliwiona, oraz wybrany materiał kostny, którego analiza antropologiczna ujawniła niezwykle interesujące fakty dotyczące jakości życia i przyczyn śmierci naszych dalekich przodków. Wystawie towarzyszą również fotografie i plany.

Przypomnijmy, że w 2018 roku bytomianie i nie tylko śledzili postępy badań wykopaliskowych prowadzonych przez archeologów z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu na wzgórzu św. Małgorzaty. Małgorzatka jest bowiem miejscem niezwykłym i bardzo ważnym dla historii miasta. To tutaj zlokalizowany był otoczony potężnymi wałami wczesnośredniowieczny gród kasztelański, z którego zarządzano i broniono okolicy słynącej z wydobycia cennego srebra. Również w tym miejscu znajdował się ufundowany przez księcia Bolesława Kędzierzawego romański kościół, którego śladów wciąż poszukują archeolodzy.

Na wystawie można oglądać odkrycia archeologiczne, jakich dokonali archeolodzy pracujący na wzgórzu św. Małgorzaty. Warto dodać, że w trakcie ostatnich badań, związanych z remontem kościoła św. Małgorzaty, archeolodzy odkryli bowiem ślady drewnianego barokowego kościoła, m.in. kamienną podstawę ołtarza oraz kryptę. Jak się okazało, nie tylko otoczenie, ale i wnętrze świątyni stało się miejscem spoczynku mieszkańców okolicznych wsi i osad. Badania znalezisk i materiału kostnego pozwoliły przyjrzeć się codzienności dawnych bytomian, jak i im samym.

Wystawę „Legendarne Sutuhali? Archeologia wzgórza św. Małgorzaty” można oglądać w Muzeum Górnośląskiego /budynek przy ul. Korfantego 34/.

Wystawa zorganizowana jest przy wsparciu gminy Bytom i będzie można ją oglądać do 16 lutego 2020 roku.

Zdjęcie: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek