Legendarne Sutuhali? Archeologia wzgórza św. Małgorzaty

Miłośników historii i archeologii zapraszamy na wyjątkową wystawę związaną z badaniami archeologicznymi na bytomskim wzgórzu św. Małgorzaty. Na wystawie, którą będzie można oglądać od 17 października, zobaczymy najciekawsze zabytki, takiej jak: monety, ozdoby, ceramikę, plany i unikalne zdjęcia.

Przypomnijmy, że w 2018 roku bytomianie i nie tylko śledzili postępy badań wykopaliskowych prowadzonych przez archeologów z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu na wzgórzu św. Małgorzaty. Małgorzatka jest bowiem miejscem niezwykłym i bardzo ważnym dla historii miasta. To tutaj zlokalizowany był otoczony potężnymi wałami wczesnośredniowieczny gród kasztelański, z którego zarządzano i broniono okolicy słynącej z wydobycia cennego srebra. Również w tym miejscu znajdował się ufundowany przez księcia Bolesława Kędzierzawego romański kościół, którego śladów wciąż poszukują archeolodzy.

Na wystawie będzie można oglądać odkrycia archeologiczne, jakich dokonali archeolodzy pracujący na wzgórzu św. Małgorzaty. Warto dodać, że w trakcie ostatnich badań, związanych z remontem kościoła św. Małgorzaty, archeolodzy odkryli bowiem ślady drewnianego barokowego kościoła, m.in. kamienną podstawę ołtarza oraz kryptę. Jak się okazało, nie tylko otoczenie, ale i wnętrze świątyni stało się miejscem spoczynku mieszkańców okolicznych wsi i osad. Badania znalezisk i materiału kostnego pozwoliły przyjrzeć się codzienności dawnych bytomian, jak i im samym.

Na wystawie zostaną zaprezentowane najciekawsze zabytki, m.in. monety – w tym najstarsze w zbiorze dwa srebrne czeskie halerze wybite za czasów Karola IV (1346–1378) w mennicy kutnohorskiej i morawski denar datowany na lata 1375–1411 – dewocjonalia, ozdoby, wczesnośredniowieczna ceramika, także szkliwiona, oraz wybrany materiał kostny, którego analiza antropologiczna ujawniła niezwykle interesujące fakty dotyczące jakości życia i przyczyn śmierci naszych dalekich przodków. Wystawie towarzyszą również fotografie i plany.

Zapraszamy na wernisaż wystawy do Muzeum Górnośląskiego /budynek przy ul. Korfantego 34/ w czwartek, 17 października o godz. 17.00. Warto podkreślić, że wystawę będzie można oglądać do 16 lutego 2020 roku.

Wystawa „Legendarne Sutuhali? Archeologia wzgórza św. Małgorzaty” zorganizowana jest przy wsparciu gminy Bytom.