Książka Vicenta Nouzille - „Zabójcy w imię Republiki”

Francja należy obecnie do jednego z najpotężniejszych krajów na świecie. Posiadanie przez nią broni atomowej, stawia ją na równi z takimi mocarstwami jak: Stany Zjednoczone, Rosja, Chiny czy Wielka Brytania. Francja znana jest również z Legii Cudzoziemskiej, a także głośnej organizacji OAS – Organizacji Tajnej Armii, której celem było zwalczanie idei niepodległości Algierii i zamach na prezydenta Francji Charlesa de Gaulle`a. Mało jednak do dziś wiemy o tajnych operacjach wojskowych, których celem była likwidacja wrogów Republiki. Temat ten poruszył francuski reporter i dziennikarz śledczy Vincent Nouzille. W publikacji „Zabójcy w imię Republiki” przedstawił najbardziej strzeżone sekrety Francji, które po wyjściu na jaw wstrząsnęły opinią publiczną. Jakie? Autor opisał skrupulatnie je w swojej książce.

„W imię obrony interesów Francja zlecała lub wspierała brudną robotę, do której trudno się było przyznać. Na niektóre sytuacje patrzono przez palce, inne zyskiwały milczące przyzwolenie nawet przy ryzyku kontroli. Charles de Gaulle i Georges Pompidou kryli niewygodne operacje w Algierii i Afryce, w tym zabójstwa na tle politycznym”

Autor dzięki dziennikarskiemu śledztwu, a także rozmowom z byłymi członkami służb specjalnych opisuje, trwające od lat 60-tych XX wieku operacje militarne zwane: tajnymi operacjami Homo. Ich celem była likwidacja zagrożeń dla Republiki Francuskiej. Vincent Nouzille ukazuje na łamach swojej pracy operacje wojskowe w Algierii, innych krajach afrykańskich, Gujanie Francuskiej, ale także wymienia z imienia i nazwiska przywódców lub znanych polityków Francji, jak de Gaulle,  Pompidou, Giscard czy Mitterand, którzy zlecali tajne operacje. Autor nie zapomniał również o współczesnych nam prezydentach Francji, jak: Jacques Chirac,  Nicolas Sarkozy i  François Hollande, przedstawiając ich stosunek do bieżących wydarzeń politycznych na świecie.

Przywódcy Francji, zwłaszcza w okresie Zimnej Wojny, musieli podejmować adekwatne decyzje do działań przeciwników. Operacje Homo, jak pisze autor, rozpoczęły się wraz z uzyskaniem niepodległości przez Algierię. OAS przeciwna tej decyzji, którą podjął prezydent de Gaulle próbowała dokonać zamachu na niego, co umożliwiłoby powrót Algierii do strefy francuskich wpływów. Operacje militarne podejmowane przez przywódców francuskich miały nie tylko likwidować zagrożenie dla Francji, jak było np. w przypadku OAS, ale utrzymać mocarstwową pozycję Republiki na świecie. Służył temu również wywiad wojskowy i służby specjalne. Mało kto wie, że należały one do najlepszych na świecie. Potrafiły wytropić, porwać, wydobyć cenne informacje i zlikwidować każdego, kto zagrażał pozycji i prowadzonej polityce przez przywódców Francji.

Książka Vincenta Nouzille`a to obraz demokratycznego państwa sięgającego po najstraszniejsze metody, jak porwania, zabójstwa i nielegalne działania w imię bezpieczeństwa Republiki. Publikację francuskiego dziennikarza polecam nie tylko historykom interesującym się dziejami współczesnej Francji, ale każdemu, kto chciałby poznać, jak jedno z najważniejszych państw w Europie i na świecie, członek NATO, Unii Europejskiej prowadzi tajne operacje, które w świetle międzynarodowego prawa są przestępstwem. Praca Nouzille`a  to z pewnością jeden z bestsellerów na rynku książkowym w 2016 roku!!!

Vincent Nouzille (ur. 1958 w Caen) – francuski reporter, dziennikarz śledczy i dokumentalista. Współpracował z takimi tytułami, jak „Libération”, „L’Express”, „Marianne”, „Géo”, „Capital”, „Challenges”, a także stacjami radiowymi RFI oraz France Inter. W 2006 roku wydał wraz z Hélène Constanty książkę poświęconą lobbingowi we francuskim parlamencie, która odbiła się szerokim społecznym echem i przyczyniła się do uregulowania tego zjawiska. „Zabójcy w imię Republiki” to jego czternasta książka.

Autor: Vincent Nouzille;
Tytuł: „Zabójcy w imię Republiki”;
Wydawca: Wydawnictwo Fronda;
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2016;
Liczba stron: 374;
Cena: 21,90 zł;
Więcej tutaj

Wyjątkowo Polecam!!! Rewelacyjna publikacja!