Książka Paula Rolanda–„Nazistki. Okrutne. Wyrachowane. Uległe"

Okrutne, wyrachowane i uległe. Czy takie były niemieckie kobiety w czasach reżimu nazistowskiego? Autor książki na podstawie wielu przykładów nie tylko udowadnia, że tak było, ale również stara się dowieść, że wiele kobiet, które dokonywały zbrodni, były ich naocznymi świadkami lub wiedziało o nich, a po wojnie nie miały sobie nic do zarzucenia. Książka Paula Rolanda jest przerażająca, bowiem pokazuje nie tylko przykłady kobiet, które bez skrupułów mordowały więźniów, jak: Irma Grese – nadzorczyni w obozach koncentracyjnych SS czy Maria Mandel - kierowniczka obozu dla kobiet Auschwitz-Birkenau w Brzezince, ale również te, wykorzystujące swoje stanowiska, dzięki czemu brylowały w świecie mody, polityki i kultury. Zaliczyć do nich można: Magdę Goebbels, Emmę Göring czy Leni Riefenstahl, które aktywnie wspierała reżim hitlerowski.

 

Początek publikacji został oczywiście poświęcony kobietom w życiu Adolfa Hitlera. Pierwszą z nich była nadopiekuńcza matka Klara, która zawsze była w pamięci Adolfa Hitlera. Führer wspominał o niej, jako ideał matki, który miał być naśladowany przez współczesne mu kobiety w Rzeszy Niemieckiej. Dalej autor przedstawia kolejne kobiety w życiu Hitlera, jego zawody miłosne, ale także kobiety, które wspierały go, jako uosobienie idei nazistowskiej. Autor nie zapomniał oczywiście o fatalnym, prawdopodobnym romansie z Geli Raubal, kuzynką Hitlera, a także jego wieloletniej kochance, którą poślubił przed śmiercią – Ewie Braun.

 

W dalszej części autor pokazuje, jaka była kobieca natura w Niemczech, gdzie miliony nieświadomych dziewcząt, ale również dorosłych kobiet dało się omamić wizji wielkiego przywódcy i zbawcy niemieckiego narodu, na jakiego był kreowany Adolf Hitlera. Paul Roland pisze:

 

„Na potrzeby wielu przemówień Hitlera w zręczny sposób użyto pełnego dramatyzmu oświetlenia, pobudzającej muzyki wojskowej oraz wieloosobowych układów choreograficznych. Wszystko to miało na celu wzbudzenie w tłumie gorączkowego podniecenia w oczekiwaniu na pojawienie się przywódcy”

 

Autor ukazuje nam również sylwetki kobiet aspirujących do roli Führera w „spódnicy”. Wśród nich były: Elsbeth Zander – założycielka Zakonu Kobiet Niemieckich, Guida Diehl – antysemitka i szefowa organizacji kobiecej Ruch Nowych Terytoriów oraz Elisabeth Polster. Pisząc dalej Roland pokazuje miejsce kobiety w nazistowskich Niemczech. Propaganda niemiecka pokazywała niemieckie kobiety jako gospodynie domu, wychowujące dzieci, jednak w rzeczywistości wiele kobiet, zwłaszcza pochodzących z kręgu elit władzy, osiągały wielką pozycję w świecie polityki i kultury. Marta Goebbels czy Emma Göring ubierały się w najnowsze kreacje, posiadały wpływy nie mniejsze niż ich mężowie, a co najważniejsze, wbrew Hitlerowi, pokazały się światu, jako kobiety sukcesu.

 

W swojej publikacji autor porusza także kwestie programu rozrodczego o nazwie Lebensborn, organizacji Ligi Niemieckich Dziewcząt, a także programowi adopcyjnego, które celem było odbieranie jasnowłosych i niebieskookich dzieci z terenów okupacyjnych i przekazywanie ich na wychowanie do rodzin w Niemczech. Roland poruszył także sprawę wpływu wielkiego ekranu na życie Niemców, propagandy niemieckiej, życiu elit w nazistowskich Niemczech oraz starał się również pokazać, że wśród zagorzałych nazistek były również kobiety, które sprzeciwiały się reżimowi, za co musiały zapłacić wysoką cenę.

 

Czytelnika z pewnością zszokuje rozdział „Łagodna płeć”. W nim autor prezentuje między innymi kobiety – morderczynie, jak między innymi strażniczki w obozach koncentracyjnych. Szkolone w Ravensbrück stawały się maszynkami do zabijania, co podpiera Paul Roland przykładami okrucieństw, jakich dopuściły się strażnicy w obozach. Autor opisuje również, jaki wpływ miała praca kobiet-strażniczek na ich życie rodzinne oraz stosunki z dziećmi. Ta kwestia również zasługuje na uwagę. Relacje świadków, w tym dzieci są przerażające, zaś z drugiej strony pokazują, w jakim świecie musiały się wychowywać niczego nieświadome dzieci.

 

Publikacja Paula Rolanda, autora trzydziestu książek poświęconych między innymi nazizmowi i III Rzeszy Niemieckiej, zasługuje na szczególną uwagę. Prezentuje bowiem kobiety w Niemczech ogarnięte szałem propagandy niemieckiej i bezlitosnej władzy, umożliwiającej im realizację swoich, czasami makabrycznych ambicji. To również praca, która pokazuje, jak bawiły się elity władzy w Niemczech oraz jak udawało się najwyższym dostojnikom państwowym w Rzeszy manipulować społeczeństwem, które nawet w obliczu klęski stało za swoim Führerem.

 

Autor: Paul Roland;

Tytuł: „Nazistki. Okrutne. Wyrachowane. Uległe”

Wydawca: Wydawnictwo Świat Książki;

Miejsce i rok wydania: Warszawa 2016;

Liczba stron: 271;

Cena: 24,68;

Więcej tutaj

 

Szczególnie Polecam! Świetna publikacja!!!