Książka Maxa Gallo – "Ludwik XIV. Życie wielkiego króla"

Został królem w wieku pięciu lat, a panował siedemdziesiąt dwa lata, pozostawiając po sobie ogromne, zmodernizowane i potężne państwo, przed którym drżała cała Europa. Do dziś zachowało się najsłynniejsze powiedzenie Króla Słońce – „Państwo to ja”. Mowa oczywiście o Ludwiku XIV, który stworzył z Francji nowoczesne państwo, a język francuski stał się językiem dyplomacji i arystokracji europejskiej. Był władcą, który nie znosił sprzeciwu, toczył wojny z każdym, aby tylko rozszerzyć granice swojego imperium, które w chwili śmierci w 1715 roku było wzorem dla wielu europejskich monarchów. Historię jego panowania i dokonań opisał jeden z najwybitniejszych francuskich historyków i powieściopisarzy – Max Gallo, który ma na swoim koncie biografie takich postaci historycznych jak: Robespierre, Cezar czy Napoleon.

Autor rozpoczął pracę od przedmowy, w której wyjaśnia nie tylko dlaczego podjął się napisania biografii Ludwika XIV, ale nie szczędzi tutaj francuskiemu władcy krytyki związanej z jego rządami, dla których z jednej strony był wzorem, zaś dla drugich despotą. Publikacja od początku swoją narracją wciąga czytelnika w wir wydarzeń, jakie rozgrywały się we Francji od 1638 roku, a więc narodzin przyszłego Ludwika XIV. Francuski historyk krok po kroku opisuje życie delfina, który w wieku pięciu lat, w 1643 roku został królem Francji.

Poznajemy kolejne losy króla-dziecka, jego naukę języków, nauk ścisłych, ale także jego ulubione zajęcia – polowania i szermierkę. Autor dość często wspomina również o panujących stosunkach między dorastającym Ludwikiem a jego matką Anną Austriaczką, która próbowała kontrolować syna. Ten jednak z każdym kolejnym rokiem kiedy dorastał, próbował wyrwać się z jej więzów. Max Gallo prezentując lata młodości Ludwika XIV szczegółowo zagłębia się w sferę uczuciową króla, a także jego pierwsze intymne relacje z kobietami, których, jak pokazuje Gallo, nie brakowało królowi do końca życia.

Kolejne rozdziały to ukazanie, jak młody Ludwik XIV obejmował  rządy w swoim kraju. Max Gallo pokazuje nie tylko dręczące króla problemy, jak pusty skarbiec, konflikty wewnętrzne i problemy społeczne, ale także jego triumfy – pierwsze zwycięstwa na wojnach oraz rządy twardej ręki, które od początku panowania wprowadzał król „Słońce”. Autor wiele informacji poświęca także sprawom Frondy, stosunkom z kardynałem Mazzarinem, ale także żonie Marii Teresie Hiszpańskiej. Zdecydowanie jednak u Maxa Gallo nie brakuje wątków miłosnych i wszechobecnej rozpusty, którą uwielbiał Ludwik XIV. Francuski historyk ukazuje również najbardziej osobiste rozterki króla, który drżał o zdrowie i życie swojego pierworodnego syna, a także ubolewał nad stratą swoich dzieci zarówno ze związków ze swoją żoną, jak również tych z nieprawego łoża.

Czytelnik pozna również megalomanię władcy związaną z budową Wersalu, który miał onieśmielać przybywających na dwóch Ludwika XIV posłów, dyplomatów i gości, wojny prowadzone przez króla „Słońce”, ale również jego problemy zdrowotne, np. podagrą, walkę króla z własnymi słabościami, kryzysami politycznymi i ekonomicznymi. Ponadto sposób, w jaki Max Gallo przedstawił jednego z najsłynniejszych francuskich monarchów, sprawia, że czytelnik ma wrażenie jakby był uczestnikiem wielu wydarzeń. Dzięki temu książkę czyta się bardzo szybko i przystępnie, a szczegółowe opisy postaci i wydarzeń zaspokoją ciekawość każdego czytelnika, a zwłaszcza historyków interesujących się losami Francji i Ludwika XIV.

Książka niestety nie zawiera bibliografii ani wskazówek bibliograficznych oraz ilustracji, które ukazałyby najważniejsze postacie i wydarzenia, tak barwnie opisywane przez francuskiego historyka. Są to jedyne minusy pracy Maxa Gallo, która z pewnością należy do najlepszych publikacji, jakie poświęcone zostały królowi „Słońce” - Ludwikowi XIV, twórcy nowoczesnej, silnej i potężnej Francji.

Max Gallo - francuski historyk i powieściopisarz, uważany jest za niedoścignionego mistrza biografii, m.in.: Robespierre’a, de Gaulle’a oraz niezwykle poczytnej tetralogii o Napoleonie Bonaparte. Łącząc gruntowną analizę źródeł z żywą i ciekawą narracją, pisze książki, które nie tylko dostarczają rzetelną wiedzę, ale też są wyśmienitą lekturą, z której korzystają nie tylko historycy.

Autor: Max Gallo;
Tytuł: „Ludwik XIV. Życie wielkiego króla”;
Wydawca: Wydawnictwo Rebis;
Rok i miejsce wydania: Poznań 2016;
Liczba stron: 656;
Cena: 47,92 zł;

Książkę można zakupić u Wydawcy

Wyjątkowo Polecam!!! Świetna publikacja!