Książka Marka Dudziaka - "Zamek Grodno"

Podróżnik oraz tropiciel tajemnic – Marek Dudziak odkrywa przed nami kolejne tajemnice związane z naszym krajem. Wcześniej na łamach Wydawnictwa Replika Dudziak zajął się tematem tajemnic i legend zamku Czocha oraz poszukiwań tajnej broni III Rzeszy Niemieckiej – Wunderwaffe. Teraz autor skupił się na dziejach, tajemnicach i legendach zamku Grodno w Zagórzu Śląskim niedaleko Walimia. Obiekt ten położony nad jeziorem, powstałym ze spiętrzenia rzeki Bystrzycy urzeka swoim urokiem, ale również historią.

Marek Dudziak jak zawsze prezentuje w swojej pracy liczne, przepiękne zdjęcia współczesnego zamku i jego okolic, ale również przeplata je ilustracjami i szkicami zamku pokazując jego wygląd sprzed wieków. Poznajemy dokładną historię zamku Grodno, jego założyciela, właścicieli w tym znaną na Śląsku rodzinę Schaffgotschów czy Hohenzollernów. Autor dokładnie opisuje także w jaki sposób i kiedy dokonywano rozbudowy i przebudowy zamku, jaką spełniał rolę, a niewątpliwym atutem publikacji jest szczegółowe kalendarium wydarzeń związanych z zamkiem Grodno.

Ciekawostką z pewnością jest przedstawienie roli zamku w kulturze niemieckiej, jego zbiorów, z których niestety wiele zostało zniszczonych bądź zaginęło pod 1945 roku. Książka Marka Dudziaka to rodzaj przewodnika, bowiem autor szczegółowo opisał jak zamek wygląda dzisiaj, jakie jest jego wyposażenie oraz co można w nim zwiedzić.

W publikacji dowiadujemy się również o zaporze w Lubachowie, zamkowych tajemnicach, jego roli jako skarbca zabytków i kultury podczas II wojny światowej oraz zmianach jakie zachodziły w nim w XX wieku. Atutem książki są również odtworzone plany zamku, ilustracje przedstawiające zamek na starych pocztówkach, jak również przytoczenie wierszy dotyczących zamku Grodno.

Tym samym dla każdego, kto ma zamiar odwiedzić Zamek Grodno polecam nie tylko przeczytanie książki Marka Dudziaka, ale zabranie jej ze sobą, jako doskonały przewodnik po tym tajemniczym i malowniczo położonym nad jeziorem zamkiem.

Autor: Marek Dudziak;
Tytuł: „Zamek Grodno”;
Wydawca: Wydawnictwo Replika;
Miejsce i rok wydania: Zakrzewo 2017;
Liczba stron:176;
Cena: 35,90 zł;
Książkę można zakupić u WYDAWCY

Szczególnie Polecam! Świetna książka!!!