Książka Leszka Adamczewskiego – „Zejście do piekła"

Kolejna publikacja poznańskiego dziennikarza Leszka Adamczewskiego poświęcona została tajemnicom Dolnego Śląska. To miejsce mimo upływu już ponad 70. lat od zakończenia II wojny światowej wciąż kryje mnóstwo zagadek i tajemnic. Wiele z nich znowu odkrywa pasjonat historii. Wiele z nich to sensacyjne informacje, które z pewnością zaciekawią czytelników sięgających po książkę wybitnego polskiego pisarza.

 

W publikacji Adamczewski porusza wątki Wschowy ogarniętej paniką z powodu zagrożenia ze strony Wojsk Polskich w pierwszych dniach września 1939 roku, Hanny Reitsch – wybitnemu pilotowi, oblatywaczce, która pochodziła z Jeleniej Góry i tajemniczym fabrykom w Ludwikowicach Kłodzkich. W tym miejscu warto zatrzymać się na dłużej. Autor w pasjonujący sposób opisał to miejsce, które do dziś budzi dreszczyk emocji wśród eksploratorów i poszukiwaczy przygód. Tam naziści produkowali materiały wybuchowe, być może miano wybudować chłodnię kominową na potrzeby programu atomowego III Rzeszy oraz wciąż istnieją tajemnicze sztolnie po byłej kopalni Wenzeslaus.

 

Kolejne wątki, jakie poruszył autor, poświęcone zostały obozowi w Gross – Rosen i jego filiom w Iłowej koło Żagania, w Hartsmannsdorf – Miłoszowie, a także Wrocławiu, Gubinie czy koło Poznania, jak również tragicznej ucieczce więźniów z obozu jenieckiego w Żaganiu, broni V-1 i V - 2, zeznaniom Herberta Klose, który rzekomo miał posiadać wiedzę o skarbach ukrytych przez nazistów pod koniec II wojny światowej oraz Stanisławowi Siorkowi – oficerowi wrocławskiego aparatu Służby Bezpieczeństwa, który całe swoje życie poświęcił na poszukiwaniu skarbów III Rzeszy.

 

Poznański pisarz próbuje odkryć także tajemnice twierdzy kłodzkiej, twierdzy w Srebrnej Górze, podziemiom „Riese” w Górach Sowich oraz dolnośląskim miasteczkom, które odgrywały kluczową rolę w utrzymywaniu niemieckiej gospodarki wojennej na przełomie 1944 i 1945 roku. Adamczewski opisuje także losy dolnośląskich miast: Jeleniej Góry, Lubania, Wrocławia czy Wałbrzycha. Na przykładzie między innymi tych miast autor pokazuje, jak odmienne losy spotkały je w 1945 roku podczas ostatnich walk. Wałbrzych, który praktycznie nie ucierpiał w wyniku działań wojennych i z drugiej strony – podany dla kontrastu – Wrocław /Breslau/ zniszczony doszczętnie podczas bezsensownych walk do ostatniego żołnierza.

 

Jak zawsze jeśli chodzi o zagadki Dolnego Śląska nie mogło także zabraknąć wątku poświęconemu Zamkowi Książ koło Wałbrzycha /niem. Waldenburg/. I tym razem poznański dziennikarz odkrywa przed nami kolejne zagadki związane z tym pięknym zamkiem, który do dziś chowa niezliczone tajemnice w swoich podziemiach.

 

Publikacja Leszka Adamczewskiego o zbiór sensacyjnych i nierzadko dramatycznych historii z dziejów Dolnego Śląska w okresie drugiej wojny światowej i pierwszych miesięcy powojennych. Jak zawsze autor sięgnął po bogatą literaturę, źródła, archiwalia, stare gazety i niejednokrotnie swoje dawne artykuły, które ponownie analizuje. Książkę warto przeczytać ze względu na fakt, że każda publikacja Adamczewskiego wnosi coś nowego, dzięki czemu sięgając po nią czytelnik z pewnością się nie zawiedzie.

 

Leszek Adamczewski – poznański pisarz, dziennikarz, urodzony w 1948 roku w Szczecinie. Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, w latach 1972-2008 pracował w redakcjach „Expressu Poznańskiego”, magazynu „Tydzień” i „Głosu Wielkopolskiego” Autor bestsellerowego „Zmierzchu bogów w Posen”, a także takich książek jak: „Pierwszy błysk”, „Skarby w cieniu swastyki” czy „Podziemny skarbiec Rzeszy”.

 

Autor: Leszek Adamczewski;

Tytuł: „Zejście do piekła. Od Niederschlesien do Dolnego Śląska”;

Wydawca: Wydawnictwo Replika;

Miejsce i rok wydania: Poznań 2015;

Liczba stron: 359;

Cena: 39,90 zł

Więcej tutaj

 

Wyjątkowo Polecam! Wspaniała publikacja!!!