Książka Lecha Kotarskiego - „Tajny poligon III Rzeszy”

Co roku do nadmorskiej Łeby przyjeżdża tysiące turystów z całej Polski. Ich cel to przede wszystkim morskie kąpiele, wypoczynek na plażach oraz zwiedzanie Słowińskiego Parku Narodowego. W Łebie jest jednak coś, o czym niewielu turystów wie. To pozostałości po tajnym poligonie III Rzeszy Niemieckiej, który służył nazistom do prób na tajną bronią – rakietami.

Tematem tym zajął się Lech Kotarski, eksplorator, historyk i znawca II wojny światowej. W swojej publikacji opisał nie tylko niemieckie tajne działania nad rakietami Rheinbote – Posłaniec Renu, Rheintochter – Córa Renu czy Feuerlilie – rakiety przeciwlotniczej, ale także stara się odpowiedzieć na pytania: co to była tajemnicza lufa, po co naziści budowali ogromne radary i dlaczego Rosjanie i Amerykanie nic nie wiedzieli o tajnym poligonie w nadmorskiej Łebie. Kotarski obala także mity dotyczące pobytu na poligonie w Łebie i prowadzeniu tam prac doświadczalnych nad V-2 przez Wernera von Brauna.

Autor publikacji nie tylko wyjaśnia dlaczego Niemcy wybrali właśnie Łebę na miejsce prób doświadczalnych nad rakietami, ale także opisuje poszczególne fazy prac nad nimi, prowadzonych przez najlepszych niemieckich konstruktorów, jak: dr Heinrich Klein czy dr inż. Walter Dornberger. Program rakietowy, jak zaznacza w swojej publikacji Kotarski, był dla Adolfa Hitlera i najwyższych dostojników III Rzeszy Niemieckiej priorytetem, zwłaszcza, kiedy wojska Armii Czerwonej zbliżały się coraz szybciej do granic Niemiec. Dlatego też, na co zwraca uwagę historyk, program rakietowy przejęło SS i dr. Hans Kammler, który stał się pod koniec wojny jedną z najbardziej wpływowych osób w Rzeszy, ale także jednym z największych i najbrutalniejszych zbrodniarzy wojennych. Autor podejmując temat przejęcia przez SS programu rakietowego sugeruje, że Kammler i jego zwierzchnicy nie mieli żadnych oporów, aby głowice rakiet, które testowano w Łebie były wyposażone w broń chemiczną.

Rakietowy program prowadzony przez Niemców w czasie II wojny światowej oprócz faktów, obrósł także w mity. Lech Kotarski stara się je obalić, w tym między innymi te dotyczące udziału w pracach nad rakietami w Łebie przez Wernera von Brauna i programu V-2. Interesujące rozważania autor prowadzi także nad kwestią wywiadów brytyjskiego, amerykańskiego i radzieckiego, które nie posiadały informacji o poligonie w Łebie. Kotarski wręcz pisze, że Rosjanie wkraczający do Łeby byli zdziwieni, że natrafili na poligon:

„Rosjanie, którzy wieczorem 10 marca 1945 roku wkroczyli do miasta, byli bardzo zaskoczeni tym, że natrafili na poligon rakietowy. Dość długo zgłębiali jego tajemnice”

Interesujące wydaje się przede wszystkim to, że na Pomorzu działała Tajna Organizacja Wojskowa„Gryf Pomorski”, nad Gdańsk latały angielskie samoloty, a mimo to niczego nie zauważono. Nigdy także nie użyto zainstalowanych w Łebie dział przeciwlotniczych. A może jak pisze Kotarski wywiad brytyjski otrzymywał informacje o tajnych poligonie w Łebie, ale je zignorował, tym bardziej, że 18 sierpnia 1943 roku Anglicy zniszczyli Peenemünde, gdzie von Braun prowadził badania nad bronią V-2. Na te pytania próbuje odpowiedzieć w swojej pracy polski historyk.

Publikacja Lecha Kotarskiego ma jeszcze jedną zaletę. Dziennikarz zawarł w niej wiele zdjęć, reprodukcji map, szkiców rakiet o których pisze, ale także w końcowej części swojej książki opisuje biografie najważniejszych osób związanych z programem rakietowym w Łebie. Dzięki temu poznajemy, jaki przebieg miała kariera dr inżyniera Heinricha Kleina, dr inż. Waltera Dornbergera, a także dr inż. Hansa Kammlera, który skupił pod koniec wojny ogromną władze w swoich rękach.

Polecam każdemu historykowi, a także badaczom i poszukiwaczom tajemnic III Rzeszy Niemieckiej publikację Lecha Kotarskiego. Książka pełna ciekawostek, nieznanych faktów, ale także hipotez i teorii, które autor próbuje poddać szczegółowej analizie.

Lech Kotarski – dziennikarz prasy lokalnej i ogólnopolskiej, eksplorator, archiwista i znawca historii II wojny światowej. Głównie zajmuje się badaniami nad tajnymi broniami III Rzeszy Niemieckiej.

Autor: Lech Kotarski;
Tytuł: „Tajny poligon III Rzeszy”;
Wydawca: Wydawnictwo Technol;
Seria: Militarne Sekrety;
Miejsce i rok wydania: Kraków 2015;
Liczba stron: 261;
Cena: 30,45 zł;
Więcej tutaj

Wyjątkowo Polecam!!!