Książka Catherine Merridale - „Lenin w pociągu”

Podróż, która zmieniła oblicze świata. Rok 1917. Pierwsza wojna światowa zdaje się nie mieć końca. W okopach giną miliony żołnierzy. Nowe rodzaje broni mają przełamać impas. Samoloty zrzucają bomby. Pierwsze czołgi sieją postrach wśród piechoty. Nieludzko cierpią ofiary gazów bojowych. Lecz zwrot na arenie wojennych zmagań dokona się dzięki jednemu człowiekowi.

W niemieckim rządzie dojrzewa genialny pomysł. Oto w neutralnej Szwajcarii przebywa bezpiecznie najsłynniejszy światowy rewolucjonista - Włodzimierz Iljicz Lenin, człowiek który może zmienić oblicze ogarniętej zamieszkami Rosji i pomóc Niemcom wygrać wojnę.

Zurych. 9 kwietnia 1917 roku. Włodzimierz Iljicz Lenin stawia stopę na schodkach wagonu, którym pojedzie do rosyjskiej stolicy – Piotrogrodu. Ma do pokonania 3500 kilometrów owładniętego wojną kontynentu. Gdy osiem dni później wysiądzie na stacji końcowej, świat za jego sprawą zmieni swe oblicze. Na zawsze.

Po stu latach Catherine Merridale rusza śladem Lenina. Odtwarza trasę jego przejazdu. Dociera do miejsc, które pamiętają przywódcę rewolucji październikowej. I do ludzi, którzy za nim tęsknią. Ale  to tylko pretekst, by opowiedzieć historię niezwykłej podróży o wiekopomnym znaczeniu i odmalować panoramę ówczesnej Europy.

Catherine Merridale - pisarka, historyczka, członkini Akademii Brytyjskiej, specjalizuje się w historii Rosji. Jej książki, tłumaczone na 20 języków, były wielokrotnie nagradzane. W Polsce ukazała się Wojna Iwana. Armia Czerwona 1939-1945.

Autor: Catherine Merridale;
Tytuł: „Lenin w pociągu”;
Wydawca: Wydawnictwo Znak Horyzont;
Miejsce i rok wydania: Kraków 2017;
Cena: 37,42;
Książkę można zakupić u WYDAWCY

Wyjątkowo Polecam!!!