Kryjący w sobie do dziś tajemnice budynek przechodzi renowację

Budynek Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 przy ul. Powstańców Warszawskich w Bytomiu od prawie 70. lat służy dzieciom i młodzieży, które mogą tutaj rozwijać swoje pasje. Mający 115 lat budynek dzięki pozyskanemu przez miasto dofinansowaniu z Unii Europejskiej przechodzi gruntowną modernizację.

Pochodzący z 1906 roku budynek Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 przejdzie modernizację zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Oczyszczona zostanie piaskowa elewacja, tynk od podwórza naprawiony, zaś cegły pokryte glazurą odrestaurowane. W ramach termomodernizacji w obiekcie wymieniona zostanie część drzwi oraz okien (pozostałe będą odrestaurowane), wyremontowany zostanie także dach. Ponadto budynek zostanie dostosowany dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Planowany termin oddania inwestycji to lato 2021 roku.

Prace budowlane realizuje w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 wyłoniona w przetargu firma "DeS" z Krakowa, czyli ta sama, która prowadziła remont oficyny pałacu Tiele-Wincklerów w Miechowicach. Inwestycja mająca na celu modernizację MDK nr 1 przy ul. Powstańców Warszawskich 12 realizowana jest dzięki pozyskaniu środków z Unii Europejskiej. Jej całkowita wartość wyniesie 8,8 mln zł, z czego 4 mln zł to dofinansowanie z UE, 500 tys. zł z budżetu państwa, zaś 4,3 mln zł to wkład własny gminy.

Historia zabytkowego gmachu
Gmach przy ul. Powstańców Warszawskich 12, który znajduje się w samym centrum Bytomia nieopodal dworca PKP funkcję Młodzieżowego Domu Kultury pełni dopiero od 1953 roku.

Wcześniej – od czasu powstania w 1906 roku do 1953 roku – pełnił wiele innych funkcji. Budynek zaprojektowany przez Hugo Grünfelda, początkowo był siedzibą biura budowniczego obiektu przy Powstańców Warszawskich 12 - Feliksa Beniamina - dyrektora „Eisenhandelsfirma Rawack & Grünfeld”, jednak w latach trzydziestych XX wieku część budynku wynajęła bytomska loża masońska.

Tuż przed wybuchem II wojny światowej, w 1937 roku obiekt przekształcono na bibliotekę, jednak w czasie wojny w gmachu istniało kasyno oficerskie, które pełniło funkcję rozrywkowe dla oficerów armii niemieckiej. Po 1945 roku budynek stał się siedzibą Przedsiębiorstwa Aptek, zaś od 1953 roku zdecydowano, że gmach przy Powstańców Warszawskich 12 przekształcony zostanie w Dom Kultury, który istnieje do dziś.

Zdjęcie: Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 w Bytomiu, fot: Archiwum UM w Bytomiu.