Konflikt, który zmienił Europę na dziesiątki lat

Sto lat temu zakończyła się I wojna światowa – jeden z największych konfliktów zbrojnych w dziejach świata. Jaki wpływ miał on na Europę? Czy mimo upływu wieku te same antagonizmy, które doprowadziły do jego wybuchu są żywe nawet dziś, a także jak zapobiegać takim konfliktom? Na te pytania próbowano odpowiedzieć podczas konferencji poświęconej 100. rocznicy zakończenia I wojny światowej.

Bardzo się cieszę, że Bytom jest współgospodarzem tak ważnej konferencji, poświęconej 100. rocznicy zakończenia I wojny światowej. Jej wynik zmienił polityczną mapę Europę, wiele krajów przestało istnieć, ale też dla wielu narodów – w tym Polaków – jej zakończenie oznaczało wolność – mówił podczas wczorajszej, 22 marca konferencji Damian Bartyla, prezydent Bytomia. Dzisiaj w dobie tak szybko zachodzących zmian w Europie musimy pamiętać, że wszystkie spory należy rozwiązywać tylko drogą pokojową, bowiem każdy konflikt na naszym kontynencie wprowadza niepokój i destabilizację – dodał prezydent Bartyla.

Podczas czwartkowej konferencji „100 lat po zakończeniu I wojny światowej – skutki, państwa, społeczeństwa”, która odbyła się w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Bytomiu wygłoszonych zostało sześć wykładów, w trakcie których omówiono nie tylko traktaty pokojowe, kończące Wielką Wojnę z lat 1914 – 1918, ale również skutki tego konfliktu dla Europy w okresie dwudziestolecia międzywojennego, wpływ decyzji zwycięskich mocarstw na nowy podział polityczny Europy, jak również zmiany społeczne, jakie zaszły po wojnie. W trakcie prelekcji poruszono także tematy związane z wpływem wojen światowych na sytuację na Bałkanach, nawiązano również do pamięci o tragicznych wydarzeniach związanych z I i II wojną światową oraz sytuacją ludności polskiej na Ukrainie.

Warto dodać, że w konferencji wzięli udział przedstawiciele Bytomia, niemieckiego Recklinghausen, słoweńskiego Ormoża oraz ukraińskiego Sambora. Wizyta przedstawicieli miast partnerskich – Recklinghausen i Ormoża jest realizowana w ramach projektu „Powrót do korzeni. Co łączy dziś Europę? Obywatele Europy dla Europy”, który prowadzi w sumie dziesięć europejskich miast, a liderem projektu jest miasto partnerskie Bytomia – Recklinghausen.

Zobacz galerię zdjęć: