Konferencja w Wannsee – Droga do Ostatecznego Rozwiązania

Określana jest przez wielu historyków mianem najważniejszego spotkania w historii zbrodni Holocaustu, podczas którego zapadła decyzja i omówiono kwestię Ostatecznego Rozwiązania Kwestii Żydowskiej. Na zaproszenie Reinharda Heydricha, szefa Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy piętnastu wysoko postawionych dygnitarzy III Rzeszy, NSDAP i SS w wilii przy Grosser Wannsee pod Berlinem, 20 stycznia 1942 roku zaplanowało Holocaust milionów Żydów. Historię nie tylko tego spotkania, ale również motywy zbrodniarzy i proces decyzyjny, który doprowadził do wymordowania milionów Żydów opisał w swojej najnowszej książce wybitny niemiecki historyk – Peter Longerich.

Autor szczegółowo zajmując się sprawą konferencji w Wannsee omówił dokumenty związane z tym wydarzeniem, miejsce, w którym odbyło się spotkanie, jak również co skłoniło prominentnych, niemieckich nazistowskich dostojników do podjęcia tak potwornej decyzji, która doprowadziła do ludobójstwa milionów niewinnych osób. W publikacji sporo miejsca niemiecki historyk poświęcił wydarzeniom poprzedzającym konferencję w Wannsee, omawiając niemiecką politykę wobec Żydów przed 1942.

W tym  miejscu autor skupił się na tworzonych w okupowanej Polsce gettach dla Żydów, szczególnie w Generalnym Gubernatorstwie, masowych rozstrzeliwaniach i zbrodniach w Związku Radzieckim już latem 1941 roku, a więc w początkowej fazie agresji Niemiec na ZSRR. Longerich nawiązał również do prowadzonych deportacji i kwestii zagłady narodu żydowskiego, którego eksterminacja miała się już wkrótce rozpocząć na masową skalę

Tym wątkiem Peter Longerich przeszedł do kwestii konferencji w Wannsee, 20 stycznia 1942 roku. Autor uwzględnił w rozdziale poświęconym konferencji sprawy związane z: przygotowaniem do niej przez Reinharda Heydricha, zmianach terminu spotkania spowodowanym wypowiedzeniem przez Niemcy wojny Stanom Zjednoczonym, prowadzonymi zakulisowymi rozmowami Heydricha z prominentnymi dygnitarzami III Rzeszy oraz opisuje osoby, jakie wzięły udział w konferencji  w wilii przy Grosser Wannsee pod Berlinem, 20 stycznia 1942 roku. Szczególną rolę odegrał tutaj Adolf Eichmann, którego nazwisko wielokrotnie pojawia się na kartach książki niemieckiego historyka, opisującego aktywne działania człowieka, uznawanego za jednego z największych zbrodniarzy w niemieckim aparacie władzy.

Ponadto odnosząc się do osoby Eichmanna, Peter Longerich jasno wskazuje, że głównym źródłem na temat konferencji w Wannsee jest tzw. protokół, który sporządził Adolf Eichmann, autoryzowany później przez Reinharda Heydricha. Protokół Eichmanna, który prezentuje w książce autor ukazuje nam cały ogrom zbrodni, jaką zaplanowali naziści. Tym samym konferencja w Wannsee jak pisze Longerich:

„...doprowadziła zatem do przestawienia zwrotnicy: podczas jej trwania zdefiniowano na nowo kluczowe kwestie – kiedy, jak i gdzie ma się dokonać ostateczne rozwiązanie. Zagłada europejskich Żydów stała się teraz projektem, który nie miał być w dużej części zrealizowany dopiero po wojnie, lecz powinien zostać przeprowadzony w całości już podczas niej...”

Niemiecki historyk nie poprzestał w swojej pracy jedynie na opisie konferencji w Wannsee. Longerich poszedł dalej i jeden z rozdziałów poświęcił wprowadzaniu w życie „Ostatecznego Rozwiązania Kwestii Żydowskiej”, czego dowodem są nie tylko działania wobec Żydów na okupowanych ziemiach w Polsce i Związku Radzieckim, ale również publiczne wystąpienia m.in. Hitlera, który otwarcie mówił że:

„Jesteśmy świadomi, że wojna może się skończyć tym, że albo narody aryjskie zostaną wytępione, albo żydostwo zniknie z Europy”

Longerich podaje nam także szczegółowe daty deportacji Żydów z Holandii, Belgii, Francji i innych państw do obozów koncentracyjnych m.in. w Auschwitz, gdzie dokonywano w „fabrykach śmierci” masowych mordów. Tym samym publikacja niemieckiego historyka to kompendium wiedzy na temat wydarzenia, które dzisiaj należy uznać za jedno z najważniejszych w kontekście niemieckiej polityki ludobójstwa wobec Żydów. Polecam tą książkę każdemu historykowi, ale również tym czytelnikom, którzy chcą poznać prawdę o zaplanowanej na masową skalę zbrodni.

Peter Longerich – profesor historii nowożytnej w college’u Royal Holloway, na Uniwersytecie Londyńskim, oraz założyciel tamtejszego Ośrodka Badań nad Holokaustem. Ukończył Uniwersytet w Monachium, pracował w monachijskim Instytucie Historii Współczesnej, Instytucie Fritza Bauera we Frankfurcie nad Menem oraz w Centrum Studiów nad Holokaustem Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie. Od roku 2013 pracuje na Uniwersytecie Bundeswehry w Monachium. Cieszy się międzynarodową renomą jako wybitny znawca narodowego socjalizmu. Jest autorem licznych książek, m.in. monumentalnych biografii Heinricha Himmlera („Himmler. Buchalter śmierci”), Adolfa Hitlera i Josepha Goebbelsa („Goebbels. Apostoł diabła”).

Autor: Peter Longerich:
Tytuł: „Konferencja w Wannsee – Droga do Ostatecznego Rozwiązania”;
Wydawca: Wydawnictwo Prószyński i S-ka;
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2018;
Liczba stron: 230;
Cena: 39,90 zł;
Książkę można zakupić u WYDAWCY

Wyjątkowo Polecam!!! Rewelacyjna publikacja!!!