Konferencja - 100. rocznica zakończenia I wojny światowej

Pod taką nazwą dziesięć europejskich miast realizuje dwuletni projekt w ramach unijnego programu „Europa dla obywateli”. Jednym z jego punktów jest organizowana 22 marca w Urzędzie Miejskim w Bytomiu konferencja poświęcona 100. rocznicy zakończenia I wojny światowej.

Liderem projektu jest miasto partnerskie Bytomia – Recklinghausen. Gmina Bytom, która jest partnerem realizowanego projektu będzie w dniach 22-23 marca br. organizatorem kolejnego, półmetkowego spotkania w ramach cyklu, który ma w założeniu wpisać się w główny cel projektu: tematykę obywatelstwa europejskiego, inicjatyw lokalnych, zaangażowania społecznego i demokratycznego oraz pamięci europejskiej.

Głównym punktem będzie zaplanowana na 22 marca 2018 r. (godz. 16.00-18.00) konferencja:  „100 lat po zakończeniu I wojny światowej – skutki, państwa, społeczeństwa”, która odbędzie się w sali sesyjnej w Urzędzie Miejskim w Bytomiu przy ul. Parkowej 2. Podczas konferencji wygłoszę wykład na temat skutków Traktatu Wersalskiego dla powojennej sytuacji w Europie po 1919 roku. Podczas prelekcji przedstawię nie tylko zmiany polityczne w Europie po zakończeniu I wojny światowej, rozpad wielkich mocarstw, ale także spróbuję odpowiedzieć na pytanie czy Traktat Wersalski przyczynił się do wybuchu II wojny światowej.

Następnego dnia, 23 marca 2018 r. w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu przy pl. Jana III Sobieskiego odbędą się warsztaty „Przyszłość rozwoju miast bliźniaczych/partnerskich w Europie w celu umocnienia partycypacji obywatelskiej w podejmowaniu decyzji unijnych”.

Zapraszamy do zapoznania się z załączonym programem spotkania oraz do aktywnego udziału w zaplanowanej konferencji i warsztatach. Prosimy o potwierdzenie przybycia do dnia 20 marca br. pod numerem telefonu: 32 77 98 702 lub pocztą elektroniczną na adres: pkowalski@um.bytom.pl  i kwieczorek@um.bytom.pl

Z uwagi na kwestie techniczne związane z tłumaczeniem symultanicznym liczba miejsc uczestników ograniczona.

Zobacz Program Konferencji w dniu 22 marca - sala sesyjna Urzędu Miejskiego w Bytomiu /ul. Parkowa 2/

Zobacz Program Warsztatów w dniu 23 marca - Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu /pl. Jana III Sobieskiego/