Kolejne atrakcje w miechowickim schronie dzięki wsparciu Miasta

Schron w Bytomiu-Miechowicach dla pasjonatów historii i miłośników militariów to jedna z największych atrakcji w regionie. Teraz dzięki wsparciu Miasta, które zakupiło za 90 tys. zł nowy sprzęt audiowizualny i użyczyło Stowarzyszeniu Pro Fortalicium, schron z pewnością będzie przyciągał jeszcze większe rzesze turystów.

Od chwili otwarcia podziemnego przeciwlotniczego schronu w Bytomiu-Miechowicach odwiedziło go już ponad 11 tys. turystów. Znajdujące się w nim wystawy poświęcone m.in.: Tragedii Miechowickiej, Tragedii Górnośląskiej, a także ukazujące walki o Górny Śląsk, a przede wszystkim Miechowice w 1945 roku, stanowią nie lada atrakcję dla odwiedzających to miejsce mieszkańców Śląska i turystów spoza regionu. Teraz dzięki wsparciu Miasta, które zakupiło nowy sprzęt audiowizualny, nagranie towarzyszące zwiedzającym podziemny schron będzie odtwarzane w systemie dolby surround.

Nowy sprzęt zakupiony z budżetu miasta został już przekazany w użyczenie Stowarzyszeniu na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”, które kilka lat temu zaadaptowało i opiekuje się schronem w Bytomiu-Miechowicach przy ul. Kasztanowej. Na potrzeby lepszego nagłośnienia i oświetlenia zakupiono między innymi: nowe głośniki, komputer sterujący systemem dolby surround, ramki multimedialne, mikrofony oraz oświetlenie ledowe. Efekty będzie można podziwiać już 28 kwietnia podczas Dnia Otwartego Schronu. Warto dodać, że dzięki nowemu sprzętowi nagranie, którego celem jest przedstawienie historii walk o Miechowice, jeszcze bardziej oddaje to, co działo się w tej miejscowości ponad 70. lat temu.

Już teraz zapraszamy na wiele atrakcji, które będą towarzyszyć temu wydarzeniu. Od 13.00 do 18.00 udostępniony zostanie podziemny schron, w którym będzie można zobaczyć 12 nowych wystaw, w tym między innymi: autorskie Macieja Bartkowa, Rolanda Skubały czy Andrzeja Sitarza.

Przeciwlotniczy schron w Bytomiu – Miechowicach liczy około 100 metrów długości, jednak na razie udostępniony zwiedzającym jest 50-metrowy odcinek. Schron prawdopodobnie powstał w latach II wojny światowej, między 1942 a 1944 roku i mógł pomieścić około 250 osób. Dość ciekawa jest jego budowa. Dolna część schronu zbudowana jest z betonowych bloków, a częściowo z cegły. Górna z żelbetonowych bloków w kształcie łuku. Do dzisiaj zachowały się także oryginalne wywietrzniki, dzięki którym do wnętrza schronu dopływało świeże powietrze.

W podziemnym obiekcie, dzięki staraniom członków Stowarzyszenia Pro Fortalicium, powstała Izba Pamięci, która poświęcona jest styczniowi 1945 roku. Zaprezentowane zostały w niej zdjęcia i multimedialna prezentacja upamiętniające wydarzenia ze stycznia 1945 roku. Wówczas na terenie Miechowic wkraczający żołnierze Armii Czerwonej dopuścili się morderstw, rabunków, gwałtów. Wśród zamordowanych był ksiądz Jan Frenzel, który został uprowadzony z jednego z domów przy obecnej ul. Styczyńskiego i po wielogodzinnych torturach zamordowany w sąsiednich Stolarzowicach.

Zapraszamy do odwiedzenia schronu, który znajduje się w Bytomiu – Miechowicach przy ul. Kasztanowej /podwórko byłego gimnazjum nr 13/. Wstęp wolny!

Warto dodać, że tuż obok schronu znajduje się zabytkowy szlaban forteczny z Nędzy pod Raciborzem. Szlaban to pancerna konstrukcja wykonana z żelaza, która zamontowana została przed II wojną światową po niemieckiej stronie granicy. Takiej blokady nie był w stanie sforsować nawet czołg.

Z kolei Einmannbunker – jednoosobowy bunkier przeciwlotniczy – był obiektem, który ustawiano głównie przy zakładach przemysłowych, a także w sąsiedztwie ważnych budynków kolejowych. Produkowano je masowo w Niemczech w latach 1938 – 1945, a ich celem była ochrona wartownika w przypadku nalotu i ostrzału artyleryjskiego oraz przed odłamkami bomb i pocisków artyleryjskich.