Katastrofy. Zapomniane i przemilczane tragedie w Polsce

Z jednej strony książka Leszka Adamczewskiego jest historią wielu tragicznych zdarzeń, z drugiej świadectwem odwagi, bohaterstwa i poświecenia ludzi, którzy nieśli pomoc innym. Do nich należy zaliczyć: lekarzy, milicjantów, żołnierzy oraz  strażaków, którzy uczestniczyli w wielu opisywanych przez Adamczewskiego akcjach ratunkowych, narażając własne życie, a czasem ponosząc śmierć.

Kto, poza mieszkańcami Wapna, wie o zagładzie tej górniczej osady?

Dlaczego na komendzie MO w Krośnie Odrzańskim chciano zastrzelić szeregowca Armii Radzieckiej?

Dlaczego ZOMO-wiec z Warszawy, który wiele na służbie widział, w Osiecku przeżył szok?

Między tragicznym wypadkiem tramwajowym w Wałbrzychu z 1945 roku, o którym wiadomo niewiele, a powodzią tysiąclecia, która 7 lipca 1997 roku zalała Kłodzko, wydarzyło się w Polsce tysiące katastrof lądowych. Były to zarówno wypadki, jak i klęski żywiołowe czy epidemie.

Leszek Adamczewski wybrał i opisał w swej książce kilkadziesiąt z nich. Obok zdarzeń znanych i dobrze pamiętanych przedstawia również te mało znane, całkowicie zapomniane bądź oficjalnie przemilczane, bo swego czasu politycznie bardzo niewygodne.

Leszek Adamczewski – poznański pisarz i dziennikarz. Autor blisko trzydziestu książek. Od 2009 roku współpracuje z Wydawnictwem Replika. Począwszy od debiutanckich Złowieszczych gór, aż do tej pory pozostawał wierny tematyce zagadkowych i tajemniczych wydarzeń z lat drugiej wojny światowej, w tym nieznanych losów skarbów kultury.

Katastrofy są pierwszą jego książką poświęconą tematom innym niż wojna. Niemniej są to kwestie nadal bardzo mu bliskie, bowiem podczas pracy w prasie poznańskiej wielokrotnie pisał o największych katastrofach w Polsce.

Autor: Leszek Adamczewski;

Tytuł: "Katastrofy. Zapomniane i przemilczane tragedie w powojennej Polsce";

Wydawca: Wydawnictwo Replika;

Miejsce i rok wydania: Poznań 2019;

Data premiery: 23 kwietnia 2019;

Cena: 49,90 zł;

Książkę będzie można zakupić w WYDAWNICTWIE