Katastrofy – zapomniane i przemilczane - Leszek Adamczewski

Najnowsza publikacja Leszka Adamczewskiego, poznańskiego pisarza to historia tragicznych wydarzeń, które niejednokrotnie wstrząsnęły naszym krajem, zaś z drugiej strony były świadectwem odwagi, poświęcenia ludzi, którzy nieśli pomoc i ratowali innych przed śmiercią. Autor począwszy od 1945 roku aż do 1997 roku opisał kilkadziesiąt historii, z których o wielu nie słyszeliśmy bowiem zostały przemilczane lub po prostu zapomniano o nich. Każda z nich ma jednak swoją historię, którą Adamczewski w książce przypomina ze wszystkimi szczegółami.

Już pierwszy opisywany z wypadków przez autora był wstrząsający dla ówczesnej opinii publicznej. Adamczewski przedstawił losy tragicznych wypadków tramwajowych, w których dochodziło niejednokrotnie do śmiertelnych zdarzeń, jak między innymi w 1945 i 1959 roku. W kolejnych rozdziałach poznański pisarz skupił się na powodziach w Polsce, które nawiedziły nasz kraj tuż po II wojnie światowej, tajemniczych eksplozjach w zakładach chemicznych w Bydgoszczy, które władze Polski Ludowej trzymały w ukryciu aż do upadku systemu komunistycznego, tragicznym wypadku w Szczecinie podczas defilady, gdzie zginęło kilkoro dzieci czy kolejowej katastrofie pod Moszczenicą w 1962 roku, w której zginęło 34 osób.

Sporo miejsca poznański pisarz poświęcił także przypadkom ospy prawdziwej we Wrocławiu w 1963 roku, która w ciągu dwóch miesięcy objęła  pięć województw i stała się największą epidemią od zakończenia wojny. Adamczewski opisuje, w jaki sposób władze Polski Ludowej walczyły, aby epidemia się nie rozprzestrzeniała, jak również jak ówczesne społeczeństwo musiało radzić sobie z jej skutkami. W publikacji autor wraca również do innych tragedii z udziałem tramwajów, między innymi w Szczecinie, Poznaniu, opisuje katastrofę w kopalni „Konrad” w Iwinach, kolejowych pod Ślesinem, Miłobądzu, Kraskach, Otłoczynem czy Piechowicach oraz największej tragedii w Sudetach, a także tragicznym wybuchu gazu w Gdańsku w 1995 roku.

Poznański pasjonat historii przypomniał również najtragiczniejsze wypadki w zakładach przemysłowych - pożar w rafinerii w Czechowicach – Dziedzicach czy wybuch w Wielkopolskim Przedsiębiorstwie Przemysłu Ziemniaczego, który szeroko był opisywany przez prasę w 1972 roku, jak również zagładę osady w Wapnie, która słynęła z kopalni soli.

Opisane przez Leszka Adamczewskiego katastrofy lądowe, klęski żywiołowe, jak powodzie np. w  1997 roku, która spustoszyła setki miast, miasteczek i wsi, epidemie, wybuchy w zakładach przemysłowych i kopalniach, gdzie ginęli robotnicy oraz walczący z katastrofą strażacy i wojskowi, przez wielu czytelników z pewnością są znane. Wiele z nich jednak nie było szeroko opisywanych w prasie, telewizji i radiu. O części z nich ówczesne władze komunistyczne próbowały zapomnieć, utajnić, bo były politycznie niewygodne lub po prostu zbagatelizować.

Leszek Adamczewski – poznański pisarz i dziennikarz. Autor blisko trzydziestu książek. Od 2009 roku współpracuje z Wydawnictwem Replika. Począwszy od debiutanckich Złowieszczych gór, aż do tej pory pozostawał wierny tematyce zagadkowych i tajemniczych wydarzeń z lat drugiej wojny światowej, w tym nieznanych losów skarbów kultury. "Katastrofy. Zapomniane i przemilczane tragedie w powojennej Polsce" są pierwszą jego książką poświęconą tematom innym niż wojna. Niemniej są to kwestie nadal bardzo mu bliskie, bowiem podczas pracy w prasie poznańskiej wielokrotnie pisał o największych katastrofach w Polsce.

Autor: Leszek Adamczewski;

Tytuł: "Katastrofy. Zapomniane i przemilczane tragedie w powojennej Polsce";

Wydawca: Wydawnictwo Replika;

Miejsce i rok wydania: Poznań 2019;

Data premiery: 23 kwietnia 2019;

Liczba stron: 336;

Cena: 49,90 zł;

Książkę będzie można zakupić w WYDAWNICTWIE