Joshua Levine - "Świadkowie – Zapomniane Głosy. Dunkierka"

Dunkierka dla Francuzów i Brytyjczyków to miasto, które na stałe zapisało się w ich historii. Wydarzenia jakie rozegrały się tam w maju 1940 roku prawdopodobnie miały kluczowy wpływ na dalszy przebieg II wojny światowej. Otoczone nad Kanałem La Manche wojska brytyjskie, francuskie i pozostałości belgijskich w przypadku zdecydowanego natarcia Wehrmachtu oraz bombardowań ze strony Luftwaffe nie miałyby żadnych szans. Do dziś jednak niewyjaśniona w pełni decyzja Adolfa Hitlera o zaprzestaniu natarcia na Dunkierkę, pozwoliła ewakuować Brytyjski Korpus Ekspedycyjny i pozostałe tam jeszcze wojska francuskie i belgijskie. Operacja ta zwana pod kryptonimem „Dynamo” pozwoliła uratować ponad 300 tys. żołnierzy, którzy później mogli stawić czoła wrogowi na innych polach bitewnych.

Historię ewakuacji oblężonych w kotle pod Dunkierką żołnierzy, a przede wszystkim ich wspomnienia i relacje z tamtych wydarzeń przedstawił Joshua Levine, składając tym samym hołd tym wszystkim, którzy nie poddali się i walczyli o przetrwanie oraz brali udział w ewakuacji, nazwanej przez Winstona Churchilla „Cudem Wybawienia”.

O wartości publikacji Levina świadczą przede wszystkim zebrane przez niego relacje naocznych świadków, którzy przedstawiają dramatyczne chwile, jakie przeżyli podczas oblężenia Dunkierki i ewakuacji na Wyspy Brytyjskie. Różnorodność wspomnień jakie zaprezentował autor książki daje pełen obraz sytuacji militarnej i koszmaru do którego doszło we Francji w maju 1940 roku. Każda relacja, wspomnienie czy też analiza sytuacji dokonana przez przedstawionych w książce żołnierzy – szeregowców, podoficerów, oficerów, ale również pielęgniarki jest unikatowa, bowiem każdy z nich widział te wydarzenia z innej perspektywy. Co ważne autor nie skupił się tylko na ewakuacji wojsk z Dunkierki, ale poprzedził te wydarzenia również opisem wspomnień żołnierzy z okresu kiedy III Rzesza Niemiecka zaatakowała Francję w maju 1940 roku.

Dzięki wspomnieniom żołnierzy dowiadujemy się jak wyglądało piekło na ziemi, którym dla tysięcy żołnierzy brytyjskich, francuskich i belgijskich była ziemia francuska, gdzie Wehrmacht parł naprzód z każdym dniem zamykając w kotle pod Dunkierką setki tysięcy żołnierzy. Oprócz wspomnień, wśród których jest 113 osób, autor publikacji dołączył również ciekawe zdjęcia, które zachowały obraz walk i beznadziei, jaka ogarnęła żołnierzy we Francji w maju 1940 roku. Ze wspomnień dowiadujemy się także, jak postrzegano obecną sytuację, fakt, że wszystkie plany aliantów obrócił w gruz Blitzkrieg, czyli wojna błyskawiczna, dzięki której Niemcy rozgromiły armię francuską. Czytamy także o pełnym zaskoczeniu żołnierzy i cywilów, którzy jeszcze przecież pamiętali, jak świętowali wielkie zwycięstwo nad Niemcami w 1918 roku. Ten obraz wojny, poniesionych klęsk przez aliantów, niedowierzania wobec tego, co się stało w maju 1940 roku, było możliwe dzięki zebranym wspomnieniom autora, korzystającego z zasobów archiwum dźwiękowego w Imperialnym Muzeum Wojny. Dzięki temu powstała świetna publikacja, która z pewnością jest doskonałym źródłem dotyczącym agresji Niemiec na Francję i ewakuacji tysięcy żołnierzy spod Dunkierki na przełomie maja i czerwca 1940 roku.

Autor: Joshua Levine;
Tytuł: Świadkowie – Zapomniane Głosy. Dunkierka;
Wydawca: Wydawnictwo RM;
Miejsce o rok wydania: Warszawa 2017;
Liczba stron: 300;
Cena: 16,99 zł;
Książkę można zakupić u Wydawcy

Szczególnie Polecam! Świetna publikacja!!!