Jacek Komuda „Wizna” - recenzja książki

„Wizna”, po „Westerplatte” Jacka Komudy, to druga publikacja, jaką mam przyjemność recenzować. Podobnie, jak w przypadku „Westerplatte”, kolejna pozycja książkowo pisarza i historyka jest godna polecenia. Tym razem Komuda przedstawia nam losy bohaterskiej obrony Wizny przed nacierającymi jednostkami Wehrmachtu dowodzonymi przez „Błyskawicznego Heinza”, czyli generała Heinza Guderiana, twórcy koncepcji „Blitzkriegu” - wojny błyskawicznej.

W swojej książce Jacek Komuda ukazuje bohaterskie losy kapitana Władysława Raginisa i jego żołnierzy na tle dramatu rozgrywającego się w pierwszych dniach września 1939 roku. Komuda wplótł również wątek miłosny, który uwidacznia, jakie rozterki mieli polscy żołnierze, którzy z jednej strony wypełniali rozkazy, zaś z drugiej byli myślami przy swoich bliskich, obawiając się o ich los. Jacek Komuda ukazując losy kpt. Raginisa obrazuje również stan przygotowania naszych oddziałów, braki w uzbrojeniu, problem dezercji oraz bohaterstwo polskiego żołnierza we wrześniu 1939 roku.

Raginis i obrona Wizny porównywane są przecież do legendarnego króla Sparty Leonidasa i jego walki pod Termopoliami. Pod Wizną kapitan Raginis dowodzący około 700 żołnierzami stawił czoła pancernym jednostkom Wehrmachtu, które liczyły sobie około 42 tysięcy żołnierzy. Bohaterska obrona, w której Jacek Komuda pokazuje polskiego żołnierza walczącego aż do śmierci, wypełniającego tym samym rozkaz, a jednocześnie złożoną przez Raginisa przysięgę, jest tak realistycznie przedstawiona przez polskiego pisarza, że czytelnik ma wrażenie, iż jest jednym z uczestników walk, które przeszły do polskiej historii wojskowości

Komuda świetnie przygotował się do napisania heroicznego boju pod Wizną. Ukazuje między innymi bolączki naszej armii, jej problemy, braki, ale również wiarę polskich żołnierzy w Polskę, która po odzyskaniu niepodległości, po 123 latach, znowu walczy o wszystko. Przykładem tej heroicznej walki o wszystko jest historia  kapitana Władysława Raginisa, który pozostał na stanowisku boju do końca i po kilku dniach ciężkich walk ranny nakazał złożyć broń swoim żołnierzom, popełniając samobójstwo, rozrywając się granatem.

Dla historyków, ale również każdego kto interesuje się kampanią wrześniową 1939 roku kolejna książka Jacka Komudy, podobnie jak „Westerplatte” czy „Hubal” jest godną polecenia publikacją. Warto jednak dodać, że jeśli czytelnik sięgnie po nią, nie tylko się nie zawiedzie dobrym kunsztem pisarskim Jacka Komudy oraz żywą akcją, jaką prezentuję autor w książce, ale powinien także sięgnąć po dwie wspomniane wcześniej pozycje.

Autor: Jacek Komuda;
Tytuł: „Wizna”;
Wydawnictwo: Fabryka Słów;
Miejsc i rok wydania: Lublin – Warszawa 2020;
Liczba stron: 452;
Cena: 44,90 zł;
Książkę można zakupić w Wydawnictwie Fabryka Słów