II wojna światowa wciąż kryje wiele tajemnic

Mimo upływu ponad 70. lat od zakończenia II wojny światowej wciąż nie zostało wyjaśnionych wiele tajemnic związanych z tym największym konfliktem w dziejach ludzkości. Te najbardziej fascynujące przybliżyłem 28 września podczas wykładu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu.

Do dziś wiele sekretów kryją dolnośląskie miasteczka, które przyciągają tłumy poszukiwaczy skarbów. Próbują oni odnaleźć pozostałości po wielkim projekcie „Riese”, który miał być z jednej strony ostatnią kwaterą wodza III Rzeszy Niemieckiej, zaś z drugiej miejscem, gdzie Niemcy próbowali ulokować przemysł na potrzeby wciąż walczącej armii. Podczas piątkowego, 28 września wykładu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu, opowiedziałem między innymi o roli przygranicznego miasteczka – Mieroszowa, w którym Niemcy mogli prowadzić tajne badania nad budową bomby atomowej, tajemniczych obiektach w Ludwikowicach Kłodzkich oraz roli Zamku Książ w planach niemieckich dygnitarzy.

Sporo miejsca poświęciłem również sekretom Adolfa Hitlera, które wódz III Rzeszy ukrywał przed Niemcami. Były one związane zarówno z jego życiem rodzinnym, jak również zdrowiem, a także ogromnym majątkiem, jakiego dorobił się przywódca Niemiec po dojściu do władzy w 1933 roku. Podczas wykładu opowiedziałem również o kulisach tajemniczego lotu Rudolfa Hessa do Wielkiej Brytanii w maju 1941 roku oraz jego śmierci w berlińskim więzieniu Spandau, gdzie Hess odsiadywał wyrok dożywotniego więzienia.

Na zakończenie przedstawiłem sylwetki Augustyna i Romana Trägerów, którzy przyczynili się do poznania tajemnicy V-2.  To właśnie dzięki nim Brytyjczycy poznali sekrety niemieckiej broni rakietowej, która produkowana była w zakładach w Peenemünde. Informacje te były tak dokładne i przekonywujące, że alianci podjęli decyzję, że niemieckie badania trzeba przerwać i ośrodek został zbombardowany.

Zapraszam na kolejne spotkanie do Miejskiej Biblioteki Publicznej już 19 października. Tym razem opowiem dlaczego nasz kraj mimo podpisanych umów i porozumień został kilkakrotnie zdradzony przez sojuszników. Podczas prelekcji zostanie poruszony temat tajnych rozmów brytyjsko – radzieckich w 1920 roku, których ofiarą miała paść Polska, brytyjsko – francuskiej zdrady w 1939 roku, a także zmiany granic Polski w Teheranie i Jałcie, której alianci dokonali za plecami rządu polskiego.