II wojna światowa na morzu – recenzja ksiażki

Największe bitwy II wojny światowej nie tylko rozgrywały się na lądzie, ale również na morzach. Ogromnych wkład w zwycięstwo aliantów miały marynarka wojenna Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, które na wielu teatrach wojennych, zwłaszcza na Pacyfiku i Morzu Śródziemnym odnosiły  największe zwycięstwa nad Kriegsmarine i flotą Cesarstwa Japonii. O sytuacji na morzach w czasie II wojny światowej, walkach, najważniejszych bitwach, ale także przewadze, jaką zdobyli alianci nad Niemcami i ich sojusznikami, pisze Craig L. Symonds, historyk, profesor Akademii Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w publikacji „II wojna światowa na morzu. Historia globalna”.

Historia walk na morzu rozpoczęła się 1 września 1939 roku, kiedy Niemcy napadły na Polskę, a niemiecki okręt wojenny „Szleswig – Holstein” ostrzelał polski garnizon na Westerplatte. Mimo że autor rozpoczyna swoją książkę od przypomnienia tego wydarzenia, w publikacji niestety o polskich działaniach wojennych na Morzu Bałtyckim i roli naszej marynarki nie ma praktycznie nic. Nie można tego powiedzieć o innych rejonach walk, gdzie autor poświęcił sporo miejsca między innymi: kampanii norweskiej, upadkowi Francji, Pearl Harbor, walkom na Dalekim Wschodzie, ale również operacji Husky, bitwie w zatoce Leyte czy lądowaniu w Normandii.

Na co warto zwrócić uwagę to próba łączenia najważniejszych wydarzeń, ich wpływu na sytuację na innych frontach II wojny światowej, ale również znaczenia działań wojennych na morzach i oceanach. Panowanie na morzach marynarki Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, które toczyły boje nie tylko z Kriegsmarine, ale również flotą Cesarstwa Japonii, osiągnęły w końcu przewagę, co miało wpływ na sytuację militarną podczas II wojny światowej. Autor przede wszystkim podkreśla znaczenie marynarki w państwach walczących. Widać to bardzo dokładnie na przykładzie Japonii, o czym szczegółowo pisze Craig Symonds. Amerykański historyk poruszył temat konfliktu we władzach Japonii, które próbowały ze względu na problemy gospodarcze ograniczyć wydatki na marynarkę. Uwidoczniło to konflikt na najwyższych stanowiskach w armii japońskiej, a mimo to marynarka japońska odegrała kluczową rolę w walkach na Pacyfku.

Craig L. Symonds opisuje również pościg za „Bismarckiem”, który był jednym z najpotężniejszych okrętów II wojny światowej, najważniejsze bitwy morskie i operacje, dzięki którym alianci przechylili szalę zwycięstwa na swoją stronę, ale również popełnione przez walczące strony błędy, mające wpływ na wydarzenia na morzach. Autor uwypukla także przewagę, jaką zyskują po początkowych porażkach, marynarki wojenne państw walczących po stronie aliantów. Na co warto zwrócić uwagę, to fakt, że wiele operacji morskich przesądziło o sytuacji panującej na lądzie, jak również przewaga gospodarcza aliantów i ich dostęp do zasobów naturalnych, które umożliwiały im nieograniczoną możliwość produkcji nowych okrętów, skutkowały zyskaniem przewagi na morzach i ocenach.

W książce znajdziemy także informacje o wybitnych dowódcach marynarki wojennej walczących państw, zdjęcia, mapy, które pomagają czytelnikowi w zrozumieniu opisanych w niej wydarzeń oraz unikatowe fotografie, ukazujące tragizm walk na morzach i oceanach. Mimo tego sukcesy aliantów na morzach miały ogromny wpływ na zwycięstwo aliantów w 1945 roku, zwłaszcza na Pacyfiku. Pearl Harbor i bitwa o Midway decydowały o rozstrzygnięciach na Pacyfiku, zaś w Europie, początkowo królowały U-Booty, które miały zniszczyć gospodarkę Wielkiej Brytanii. Mimo to Royal Navy zdołała przetrwać niemiecką nawałnice na morzach, zadając Kreigsmarine poważne straty w sprzęcie i załogach U-Bootów.

Wojna na morzu i pod powierzchnią wody to historia odwagi marynarzy, geniuszu wojennego dowódców, kaprysów pogody, a czasem również żołnierskiego szczęścia. To także historia bitew i wielkich operacji morskich, które przyczyniły się do spektakularnych zwycięstw początkowo po stronie państw OSI, zaś później aliantów, którzy pod koniec wojny panowali na morzach, w powietrzu oraz lądzie. Książka z pewnością zaciekawi i zadowoli każdego, kto interesuje się walkami na morzach w czasie II wojny światowej, ale również ich wpływu na sytuację walczących państw w latach 1939-1945.

Craig Symonds to jeden z najlepszych współczesnych historyków zajmujących się dziejami marynarki wojennej. „II wojna światowa na morzu. Historia globalna” stanowi ukoronowanie jego badań, ale to również kompletna opowieść o wojnie morskiej wszystkich państw wojujących na morzach i oceanach świata w latach 1939–1945.

Craig Symonds – oficer U.S. Navy, historyk, profesor Akademii Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, gdzie wykładał przez 30 lat. Jest specjalistą z zakresu dziejów marynarki wojennej, strategii morskiej, czego wyrazem jest kilkanaście książek historycznych poświęconym najważniejszych wydarzeniom w trakcie II wojny światowej.

Autor: Craig Symonds;

Tytuł: „II wojna światowa na morzu. Historia globalna”;

Wydawca: Wydawnictwo Znak Horyzont ;

Miejsce i rok wydania: Kraków 2020 rok;

Liczba stron: 878;

Cena: 60,99 zł;

Książkę można zakupić na stronie Wydawnictwo Znak Horyzont