Historyczny budynek "UL-a" odnowiony

Pięć lat temu bytomskim harcerzom zamarzyło się, by historyczny budynek Domu Polskiego, zwany „Ulem”, znajdujący się u zbiegu ulic Sokoła i Korfantego, stał się siedzibą hufca. Udało się. Modernizacja obiektu współfinansowana ze środków unijnych właśnie dobiega końca. Na przełomie sierpnia i września harcerze zaczną urządzać wyremontowane pomieszczenia.

Po przejęciu budynku okazało się, że jego stan jest znacznie gorszy niż się spodziewano. Podczas prac remontowanych konieczna była wymiana całego stropu, a wielokrotnie przemurowywane wewnętrzne ściany potrzebowały wzmocnienia.

Budynek „Ula” ma ciekawą historię. W latach 1910 - 1919 swoją przystań miało w nim szereg organizacji walczących o zachowanie polskości, między innymi: chór „Halka”, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” i – jak się niedawno okazało - także ZHP, gdzie w roku 1919 powstała pierwsza męska drużyna harcerska. Dom był wtedy pełen ludzi i życia, dlatego nazywano go „Ulem”. Według przekazów w okresie powstań śląskich odbierano w nim przysięgę od powstańców.

Budynek ma tylko 300 m². Znajdą się w nim dwie sale o charakterze wykładowym oraz kilka małych pomieszczeń, które będą służyły działalności hufca oraz  Bytomskiego Centrum Aktywności Społecznej.

W ramach jego działania dzieci w placówce wsparcia dziennego będą mogły się uczyć po szkole np. języka angielskiego czy matematyki. Ponadto centrum będzie realizować projekty integrujące i aktywizujące starsze i młodsze pokolenia podczas spotkań dyskusyjnych oraz zajęć warsztatowych.

W przyszłości harcerze zmierzą się jeszcze z zagospodarowaniem całkiem sporego placu przed budynkiem. Jednym z ciekawych pomysłów jest stała plenerowa wystawa prezentująca pamiątki i informacje o historii „Ula”, jak również bytomskiego ZHP.

Całkowita wartość projektu będzie kosztować 1 mln 682 tys. zł, z czego dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej wyniesie 1 mln 407 tys. zł.

Modernizacja obiektu UL na cele działalności społecznej bytomskich harcerzy współfinansowana jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, Priorytet X Rewitalizacja oraz infrastruktura społeczna i zdrowotna.