HISTORIA - KARTKA Z KALENDARZA - 27 LISTOPADA

27 listopada 1941 roku wojska alianckie pokonały wojska niemieckie /Deutsche Afrikakorps gen. Erwina Rommla/ oraz włoskie pod Tobrukiem.

Wojska niemiecko-włoskie próbowały zdobyć twierdzę w kwietniu 1941 roku, jednak atak się nie powiódł i miasto zostało zamknięte szczelnym pierścieniem. Twierdza broniona przez wojska alianckie, wśród których byli żołnierze polskiej Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich pod dowództwem gen. Stanisława Kopańskiego, skutecznie odpierała ataki wojsk niemiecko-włoskich.

Wojskom DAK /Deutsche Afrikacorps/ dowodzonym przez gen. Rommla nie udało się zdobyć twierdzy, bowiem w ramach operacji „Crusader” (Krzyżowiec), aliantom udało się 27 listopada odblokować fort, co oznaczało porażkę wojsk Rommla.

Pod Tobrukiem zginęło około 4 tysięcy żołnierzy alianckich, w tym ponad 100 Polaków.  Dokuczliwe warunki klimatyczne ze względu na położenie Tobruku w Afryce Północnej, odcięcie wojsk alianckich od świata spowodowało, że obrońcy Tobruku zyskali przydomek „Szczurów Tobruku”.

W styczniu 1942 roku rozpoczęła się druga ofensywa gen. Erwina Rommla, która zakończyła się zdobyciem twierdzy Tobruk 21 czerwca 1942 roku. Zajęcie miasta mimo że nie miało znaczenia strategicznego, miało ogromne znaczenie propagandowe. W dowód uznania Rommel został przez Hitlera wówczas awansowany do stopnia feldmarszałka.

Zdjęcie: Generał wojsk pancernych Erwin Rommel (w środku z lornetką w ręku) w punkcie obserwacyjnym podczas walk o Sidi Azeiz koło Tobruku, źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygnatura: 2-2014, autor: Zwilling.