HISTORIA - KARTKA Z KALENDARZA - 26 LUTEGO

26 lutego 1831 roku generał Jan Skrzynecki został mianowany Naczelnym Wodzem Wojsk Polskich w czasie powstania listopadowego.

Generał Skrzynecki zasłynął w bitwie pod Olszynką Grochowską w czasie powstania listopadowego. W bitwie, która rozegrała się 25 lutego 1831 roku przejął dowodzenie po rannym generale Chłopickim. Po bitwie, która była największym starciem w czasie powstania Jan Skrzynecki został naczelnym dowódcą. W tym czasie wojska polskie odniosły kilka cennych zwycięstw, która miały ogromne znaczenie psychologiczne dla Polaków, którzy walczyli o niepodległość.

Sukcesy Skrzynecki zawdzięczał jednak generałowi Ignacemu Prądzyńskiemu, który należał do jednego z najlepszych strategów w Wojsku Polskim w XIX wieku. W kwietniu 1831 roku gen. Skrzynecki wobec braku wiary w zwycięstwo zdecydował się wstrzymać ofensywę, a klęską pod Ostrołęką 26 maja 1831 roku spowodowała utratę inicjatywy strategicznej i zmusiła wojska polskie do przejścia do defensywy.

Po klęsce Skrzynecki został zmuszony do dymisji, po czym wyjechał do Belgii, gdzie służył w tamtejszej armii. Do Polski powrócił kiedy ogłoszono amnestię w 1857 roku. Zmarł w Krakowie w 1860 roku.

Zdjęcie: Generał Jan Zygmunt Skrzynecki na portrecie Franciszka Pfanhausera (lata 30. XIX wieku), źródło: Muzeum Wojska Polskiego, za Wikimedia Commons, domena publiczna.