HISTORIA - KARTKA Z KALENDARZA - 26 GRUDNIA

26 grudnia 1972 roku zmarł w Kansas City Harry S. Truman, prezydent Stanów Zjednoczonych w latach 1945 – 1953.

Prezydentura Trumana przypadła na ostatni okres II wojny światowej. Kiedy 12 kwietnia 1945 roku  w wyniku udaru mózgu zmarł prezydent Franklin Delano  Roosevelt, Harry Truman został wezwany do Białego Domu i zaprzysiężony na kolejnego prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Truman wziął między innymi udział w konferencji w Poczdamie /17 lipca 1945 – 2 sierpnia 1945/, ostatnim spotkaniu Wielkiej Trójki, jak również wkrótce podjął decyzję o użyciu bomby atomowej, która 6 sierpnia na Hiroszimę, zaś 9 sierpnia na Nagasaki.

Prezydentura Trumana to również początek Zimnej Wojny, powstanie państwa Izrael, a także wojna koreańska, w której Stany Zjednoczone wzięły aktywny udział. Jego niepopularne decyzje na początku lat 50-tych XX wieku, w tym podniesienie podatków, co spowodowało wzrost długu publicznego miało wpływ na decyzję Trumana o nieubieganie się o kolejną kadencję.

Warto również dodać, że za czasów Trumana uchwalono XXII poprawkę do Konstytucji ograniczającą do dwóch liczbę kadencji prezydenckich.

Zdjęcie: Prezydent Stanów Zjednoczonych Harry S. Truman, źródło: National Archives and Record Administration /NARA/ - Catalog: Audiovisual Material /ID. 7865583/, autor: National Archives and Records Administration. Office of Presidential Libraries. Harry S. Truman Library, za Wikimedia Commons, domena publiczna.