HISTORIA - KARTKA Z KALENDARZA - 22 LUTEGO

22 lutego 1732 roku urodził się George Washington – amerykański generał i polityk, pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych.

George Washington dwukrotnie był wybierany na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych w 1789 roku oraz w 1792 roku. Był uważany jeszcze za życia za symbol niepodległości Stanów Zjednoczonych, mimo że początkowo był przeciwny wojnie z Wielką Brytanią i oderwaniu się trzynastu kolonii od Londynu. Uważał się za wiernego poddanego króla, jednak coraz bardziej napięte stosunki kolonii z rządem brytyjskim, nakładane podatki i obowiązki wobec braku zapewnienia odpowiedniej reprezentacji w parlamencie brytyjskim skłoniły go do zmiany decyzji i opowiedzeniu się przeciwko Wielkiej Brytanii.

Po tym jak 13 angielskich kolonii powołało Kongres Kontynentalny został przez II Kongres obwołany 5 czerwca 1775 roku Naczelnym Dowódcą Armii Kontynentalnej. Mimo początkowo ponoszonych porażek z wojskami angielskimi zdołał przywrócić morale, dyscyplinę i uporządkować armię, która zaczęła odnosić zwycięstwa, jak pod: Trenton 25 grudnia 1776 roku, Princenton w styczniu 1777 roku czy Montmouth w czerwcu 1778 roku. Z kolei 17 października 1781 roku Washington przyjął pod Yorktown kapitulację wojsk brytyjskich generała Cornwallisa, która przesądziła o wyniku wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

Po zwycięstwie zdecydował się oddać dowództwo i powrócić do swojego majątku, jednak wrócił do czynnej polityki i w 1787 roku przewodniczył w Filadelfii konwencji, której zadaniem było opracowanie konstytucji. Weszła ona po ratyfikacji przez wszystkie stany 4 marca 1789 roku i była pierwszą na świecie konstytucją.

W 1789 roku Kolegium Elektorskie wybrało Waszyngtona – osławionego dowódcę i męża stanu –  jednogłośnie na pierwszego prezydenta USA 7 stycznia 1789, zaś w 1792 roku powierzając mu ponowie funkcję prezydenta Stanów Zjednoczonych.

George  Washington zmarł 14 grudnia 1799 roku.

Zdjęcie: Portret George`a Washingtona, artysta: Gilbert Charles Stuart, źródło: Metropolitan Museum of Art, za Wikimedia Commons, domena publiczna.