HISTORIA - KARTKA Z KALENDARZA - 2 GRUDNIA

2 grudnia 1805 roku pod Austerlitz doszło do bitwy trzech cesarzy /Francja – Napoleon Bonaparte, Austria – Franciszek, Rosja - Aleksander/, w której wojska Napoleona Bonaparte rozbiły siły austriacko-rosyjskie.

Siły francuskie liczyły przed bitwą około 71 tys. żołnierzy wobec połączonej armii rosyjsko-austriackiej liczącej około 92 tysięcy. Warto dodać, że po stronie siły austriacko-rosyjskich jednym z dowódców był generał Michaił Kutuzow, który później był jednym z głównych architektów klęski Napoleona podczas kampanii w Rosji w 1812 roku.

Bitwa pod Austerlitz /dzisiaj Slavkov koło Brna w Republice Czeskiej/ zakończyła się zwycięstwem Napoleona Bonaparte, a wojska francuskie straciły około 8 tysięcy zabitych i rannych wobec 16 tysięcy zabitych i rannych po stronie rosyjsko-austriackiej oraz ponad 15 tysięcy jeńców, którzy dostali się do francuskiej niewoli.

Skutkiem bitwy pod Austerlitz był pokój w Preszburgu /dzisiaj Bratysława – stolica Słowacji/, który został podpisany 26 grudnia 1805 roku. Na jego mocy Austria miała wycofać się z Włoch i Rzeszy, oddawała Napoleonowi Wenecję, Istrię, Dalmację, a Bawarii – Tyrol. Traktat oznaczał również koniec Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. W jego miejsce powstał tzw. Związek Reński, który kontrolowany był przez Francję.

Zdjęcie: Bitwa pod Austerlitz 2 grudnia 1805 roku, autor François Gérard /1770–1837/, rok powstania – 1810 rok, źródło: zbiór – Pałac Wersalski, domena publiczna za Wikimedia Commons.