HISTORIA - KARTKA Z KALENDARZA - 12 LISTOPADA

12 listopada 1986 roku w więzieniu w Barczewie zmarł Erich Koch, nadprezydent i gauleiter Prus Wschodnich, komisarz III Rzeszy Niemieckiej dla Ukrainy, człowiek odpowiedzialny za zbrodnie wojenne.

Koch schwytany po wojnie w 1948 roku przez Brytyjczyków został przekazany władzom polskim, które wydały na niego wyrok śmierci za popełnione zbrodnie 9 marca 1959 roku.

Wyroku jednak nigdy nie wykonano, bowiem liczono, że umieszczony w samotnej celi Koch w końcu ujawni sekret ukrycia Bursztynowej Komnaty.

13 marca 1965 roku Koch został osadzony w więzieniu w Barczewie. Mimo ponad dwudziestu lat jakie spędził w więzieniu w Barczewie, przesłuchań polskich i enerdowskich agentów Stasi, Erich Koch nigdy nie ujawnił wiedzy na temat Bursztynowej Komnaty.

W Barczewie Erich Koch przebywał aż do śmierci 12 listopada 1986 roku, spędzając łącznie w więzieniach prawie trzydzieści lat. Umierając w wieku 90 lat zabrał ze sobą być może jedną z największych tajemnic II wojny światowej.

Zdjęcie: Hermann Goring (z prawej) przyjmuje życzenia od Ericha Kocha z okazji 48 rocznicy urodzin, źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, data wydarzenia: styczeń 1941 roku, sygnatura: 2-12212a.