Gorbaczow. Pieriestrojka i rozpad imperium - zapowiedź książki

Porywającą opowieść o jednej z najciekawszych postaci najnowszej historii
Jakim politykiem był Michaił Gorbaczow?
Czy w połowie lat 80-tych można było jeszcze reformować system radziecki?
Dlaczego tak różne są oceny pieriestrojki w naszym kraju i w Rosji?
Dlaczego Gorbaczow musiał odejść i jaką spuściznę pozostawił?

 

Nie często udaje się politykom, w krótkim czasie, w znaczący sposób wpływać na losy własnego państwa, regionu i świata. Tym politykiem był Michaił Gorbaczow. Na tle komunistycznych przywódców Michaił Gorbaczow wyróżniał się wyglądem, wykształceniem, zachowaniem oraz sposobem podejścia do rządzenia. Był towarzyski, ciepły, łatwo nawiązywał kontakty. Był lubiany na Zachodzie, a nawet w krajach bloku wschodniego. Andrzej Rosiewicz śpiewał piosenkę na jego cześć, śpiewała cała Polska. Podczas podróży towarzyszyła mu szykowna kobieta, wybierana przez zachodnie media „damą roku”.

W 1990 roku radziecki przywódca otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Siedem lat rządów wystarczyło, aby zakończyć konflikt stulecia i aby nazwać koniec XX wieku epoką Gorbaczowa.

Otwarcie wobec Zachodu, stałe kontakty z USA, zbliżenie z państwami europejskimi – wszystko to doprowadziło do niepodległości państw regionu i zjednoczenia Niemiec, a przede wszystkim rozbrojenia i zakończenia zimnej wojny. Jednak dla obywatela państwa radzieckiego jawność życia publicznego, likwidacja cenzury, krytyka rządzących, otwarcie w polityce zagranicznej okazały się zbyt radykalne, zwłaszcza że sytuacja gospodarcza kraju stawała się coraz gorsza. W ostatnim okresie rządów Gorbaczow popełniał coraz więcej błędów, szedł pod prąd oczekiwaniom nomenklatury, narażał się wojskowym, wszystkim, którzy w jego reformach widzieli zagrożenie, naruszenie ówczesnego status quo.

W nadchodzącym 2021 roku minie 30 lat od rozpadu sowieckiego imperium. Alicja Stępień-Kuczyńska podejmuje w swojej książce próbę obiektywnej oceny Gorbaczowa, zastanawiając się nad jego odpowiedzialnością jako polityka i reformatora. Łączy próbę biografii z opisem kariery przywódcy, naświetla plany i realizację reform, przybliża kulisy zmian w ZSRR i jego upadek. Gorbaczow. Pieriestrojka i rozpad imperium to krótka ale przenikliwa analiza kluczowej postaci i najważniejszych rządów końca XX wieku.

Autor: Alicja Stępień-Kuczyńska;

Tytuł: "Gorbaczow Pieriestrojka i rozpad imperium";

Wydawca: Wydawniictwo Uniwersytetu Łódźkiego;

Miejsce i rok wydania: Łódź 2020;

Liczba stron: 242;

Cena: 40,40 zł;

Książkę można zakupić w Wydawnictwie Uniwersytetu Łódźkiego