Georges Mink - "Polska w sercu Europy"

Opisując historię Polski, zwłaszcza w XX wieku, zachodni historycy dość często z jednej strony pomijają ważne dla nas kwestie polityczne czy historyczne, zaś z drugiej pozwalają sobie na daleko idącego komentarze i opinie, z którymi wielu polskich historyków i politologów polemizuje, nie zgadzając się z nimi. Potwierdza to kolejna publikacja, tym razem francuskiego politologa i socjologa Georgesa Minka - „Polska w sercu Europy. Od roku 1914 do czasów najnowszych historia polityczna i konflikty pamięci”.

Autor przedstawiając najważniejsze wydarzenia z dziejów XX-wiecznej Polski oraz postacie, które tworzyły naszą najnowszą historię, wdaje się w niepotrzebne spory polityczne dotyczące takich osób jak: Lech Wałęsa, Adam Michnik czy Jarosław Kaczyński, opowiadając się przy tym po jednej ze stron, co nie powinno mieć miejsca, jeśli autor chciał zachować obiektywizm. A tego, jak widać w publikacji Georgesa Minka, nie udało się francuskiemu politologowi zachować.

Na co warto zwrócić również uwagę to dość wyraziste opinie formułowane przez autora w książce. Widać to zwłaszcza w kontekście opinii o rządach Prawa i Sprawiedliwości w Polsce, gdzie autor nie tylko krytykuje obraną politykę przez Jarosława Kaczyńskiego i Andrzeja Dudę, ale również tych historyków, którzy ją popierają, a także mają odmienne zdanie na temat postaci Lecha Wałęsy, którego pozycja w naszym kraju, wobec pojawiających się dokumentów o współpracy legendarnego przywódcy Solidarności ze służbą bezpieczeństwa, wyraźnie osłabła. Georges Mines poruszając ten wątek nie kryje swoich opinii np. wobec profesora Jana Żaryna nazywając go:

...żarliwym obrońcą i propagatorem ideologii nacjonalistyczno – antysemickiej endecji, a jednocześnie niestrudzonego uczestnika krucjaty przeciwko Lechowi Wałęsie”

Swoje opinie francuski politolog wyraża również wobec innych historyków, jak Sławomir Cenckiewicz czy Piotr Gontarczyk, jawnie krytykując ich poglądy, zaś z drugiej strony próbuje bronić wielu działaczy dawnego podziemia niepodległościowego, których działania dzisiaj w wolnej Polsce, już prawie trzydzieści lat po obaleniu komunizmu, wzbudzają ogromne emocje w społeczeństwie. Dlatego też warto tutaj odnieść się do faktu, czy historycy i politologowie powinni oceniać wydarzenia, których wciąż jesteśmy uczestnikami lub pozostają żywo w naszej pamięci. Odnosi się to między innymi do roli kościoła w demokratycznym społeczeństwie, które zostało przez autora częściowo skrytykowane, jak również aktualnych rządów Prawa i Sprawiedliwości, gdzie Georges Mink podejmuje się oceny postaci i roli Jarosława Kaczyńskiego.

Wiele ze spostrzeżeń autora może budzić kontrowersje, ale wiele jest celnych, jak w przypadku oceny rządów sanacji i roli Józefa Piłsudskiego w budowaniu II Rzeczypospolitej. Autor w swoich rozważaniach nie tylko stawia Piłsudskiego jako człowieka nad którym rozciągnięty był kult twórcy II Rzeczpospolitej, ale również analizuje rządy sanacji po jego śmierci i ogromny brak Marszałka, którego nikt nie potrafił zastąpić. W kolejnych rozdziałach francuski politolog podejmuje temat kolejnych przełomowych wydarzeń w dziejach XX-wiecznej Polski, między innymi: II wojnę światową, walkę o suwerenność polskiego podziemia, przełomowe wydarzenia roku 1956, 1968, 1980 ze szczególnym uwzględnieniem powstania Solidarności.

Mimo krytycznych ocen, jakie przedstawione zostały powyżej, polecam publikację francuskiego politologa. Przedstawia on najważniejsze wydarzenia z najnowszych dziejów Polski, a publikacja podzielona została tak, aby zaprezentować czytelnikom przełomowe daty i zdarzenia, jakie miały wpływ na naszą historię. Georges Mink podejmuje przy tym tematy, który współczesnych Polaków dzielą i powodując spory historyczne i polityczne. Dotyczą one nie tylko bieżących wydarzeń w naszym kraju, ale sprawy żołnierzy wyklętych, oceny Solidarności i jej przywódców, oceny rządów komunistycznych czy roli kościoła w Polsce. Warto dodać, że plusem publikacji francuskiego politologa są noty bibliograficzne najważniejszych postaci występujących w poszczególnych rozdziałach, a także obszerne podsumowanie opisywanej epoki przez autora książki.

Autor: Georges Mink;
Tytuł: „Polska w sercu Europy. Od roku 1914 do czasów najnowszych historia polityczna i konflikty pamięci”;
Wydawca: Wydawnictwo Literackie;
Miejsce i rok wydania: Kraków 2017;
Liczba stron: 635;
Cena: 59,42;
Książkę można zakupić u WYDAWCY

Szczególnie Polecam!!!