Chris McNab - "Elita Hitlera – Waffen SS"

Na początku rządów Adolfa Hitlera pełniła jedynie rolę straży przybocznej Führera, jednak z biegiem lat urosła do rangi najważniejszej organizacji militarnej w nazistowskich Niemczech. Mowa o Waffen SS, która była nie tylko w stanie wystawić własną armię, liczącą prawie 40 dywizji, ale posiadała najlepiej wyszkolonych żołnierzy, którzy fanatycznie służyli Hitlerowi. Ten fanatyzm zaprowadził ich jednak do masowych zbrodni popełnianych na wszystkich frontach Europy. Jej historię powstania, działalność, rozwój, przebieg działań wojennych, ale także zbrodnie Waffen SS przedstawił w swojej publikacji znawca historii militarnej oraz techniki wojskowej – Chris McNab.

Autor skupił się na dziejach poszczególnych jednostek SS, ich udziałowi w wojennych zmaganiach, gdzie niejednokrotnie odgrywali główną rolą. Poświęca również sporo uwagi korzeniom społeczno-politycznych tej zbrodniczej organizacji, która wsławiła się masowymi mordami w Europie Wschodniej. W tej części Chris McNab opisał między innymi kierowanie przez SS-manów obozami koncentracyjnymi i obozami zagłady, a także udział „szwadronów śmierci” (Einsatzgruppen) w masowych zbrodniach, zwłaszcza podczas wojny ze Związkiem Radzieckim.

Uzupełnieniem publikacji są liczne zdjęcia, szkice, rysunki i tabele, które z pewnością są cennym dodatkiem w książce. Poznajemy losy przywódców SS – Himmlera, Heydricha i innych katów, ale także dzięki ilustracjom możemy zobaczyć jak wyglądało szkolenie, umundurowanie oraz udział jednostek Waffen – SS w walkach oraz ich zbrodniczą działalność. Tym samym zdjęcia /wiele z nich jest wstrząsających/ na którym możemy zobaczyć masowe mordy stały się dowodem przeciwko oficerom i zwykłym żołnierzom SS. Autor odnosi się również do kwestii próby uniknięcia odpowiedzialności za zbrodnie. Przykładem jest między innymi Adolf Eichmann. Ukazany w książce jego dokument ze zdjęciem wystawiony na nazwisko Ricardo Clemente jasno pokazuje, że nazistowscy niemieccy zbrodniarzy próbowali po klęsce w 1945 roku za wszelką cenę uniknąć sądu i kary śmierci.

Dla znawców historii Waffen – SS szczególnie interesujące są z pewnością dokładne, opatrzone zdjęciami opisy poszczególnych jednostek, jak: Leibstandarte SS, Das Reich, Totenkopf, Wiking, Nord, Prinz Eugen, Florian Geyer, a także Hitlerjugend, Reichsführer SS oraz dywizje zagraniczne – Nordland, 33. Dywizja Grenadierów Waffen-SS Charlemagne czy Oddziały Kamińskiego złożone z kryminalistów, uciekinierów z Armii Czerwonej oraz Białorusinów i Ukraińców. Autor opisując zbrodnicze dokonania jednostek Waffen-SS pokusił się również o rozliczenia zbrodniarzy wojennych, prezentując proces w Norymberdze i stracenie Ernsta Kaltenbrunnera – najwyższego rangę oficera SS osądzonego i skazanego na śmierć za zbrodnie wojenne o ludobójstwo. McNab na zakończenie wraca także do sprawy Heinricha Himmlera, który jako przywódca SS próbował przejąć władzę w Niemczech i rozpoczął tajne rozmowy z aliantami. Jego samobójstwo 23 maja 1945 roku było dla wielu oficerów i żołnierzy SS zdradą, bowiem jako ich przywódca nie chciał wziąć odpowiedzialności za dokonane zbrodnie w całej Europie.

Publikacja „Elita Hitlera – Wafenn SS” to dogłębna analiza jednostek SS, które najpierw w Niemczech, a później w całej Europie dokonywały niezliczonych zbrodni, które do dziś budzą odrazę. Autor przedstawiając historię Waffen-SS, ich przywódców, żołnierzy, organizację, tryb rekrutacji, szkoleń i uzbrojenie stworzył kompendium wiedzy, które dla znawców II wojny światowej, a zwłaszcza militariów, z pewnością będzie lekturą, która ich zainteresuje i pogłębi wiedzę na ten temat.

Chris McNab - znakomity znawca historii militarnej oraz techniki wojskowej, autor ponad 25 książek poświęconych historii militarnej i technice wojskowej, w tym również ilustrowanych monografii - „Armia Hitlera”, „Machina wojenna Trzeciej Rzeszy”, „Luftwaffe 1933-1945” oraz „Orły Hitlera”.

Autor: Chris McNab;
Tytuł: „Elita Hitlera – Wafenn SS”;
Wydawca: Wydawnictwo RM;
Data i miejsce wydania: Warszawa 2016;
Liczba stron: 375;
Cena: 54,99 zł;
Książkę można zakupić u Wydawcy

Polecam! Świetna publikacja!!!