Droga Polski do niepodległości - prelekcja

Z mapy Europy Polska zniknęła w 1795 roku, gdy Rosja, Prusy i Austria dokonały jej III rozbioru, doprowadzając tym samym do upadku jednego z największych krajów Starego Kontynentu. Pomimo wielu zrywów powstańczych, walki z zaborcami nie udało się doprowadzić do odzyskania niepodległości. Dopiero wybuch I wojny światowej w 1914 roku, w której naprzeciwko siebie stanęli nasi zaborcy, był przełomowym momentem w historii Polski.

Zapraszam 9 listopada /piątek/ o godz. 17.00 do Miejskiej Biblioteki Publicznej przy pl. Jana III Sobieskiego na prelekcje poświęconą „Drodze Polski do niepodległości”. Podczas wykładu nie tylko opowiem, jak doszło do upadku naszego kraju w 1795 roku, próbach wskrzeszenia wolnej Polski za czasów Napoleona Bonaparte oraz podczas powstań – listopadowego /w 1830 roku/ i styczniowego /w 1863 roku/, ale również przybliżę najważniejsze fakty związane z wybuchem I wojny światowej, która przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Skupię się również na sytuacji Polski w 1918 roku, a więc najważniejszym dniu – 11 listopada – kiedy to Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiego, a fakt ten uznano za odzyskanie przez nasz kraj niepodległości i suwerenności, ale również przedstawię walkę Polaków, którą musieli podjąć w obronie odzyskanej niepodległości. Wspomnę między innymi o powstaniu wielkopolskim, wojnie polsko – bolszewickiej, a także powstaniach śląskich, bez których nie byłoby Górnego Śląska w granicach Polski.

Warto dodać, że w tym roku obchodzimy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, tym bardziej więc warto przyjść i przybliżyć sobie najważniejsze fakty z historii, które doprowadziły do odrodzenia Państwa Polskiego.

WSTĘP WOLNY!