Drapieżny ród Piastów – Sławomir Leśniewski

Królewska dynastia Piastów, która założyła państwo polskie do dziś owiana jest wieloma tajemnicami. Z jednej strony piastowscy władcy mogą uchodzić za wzór męstwa, odwagi, walki o dobro Królestwa Polskiego, zaś z drugiej nie brakowało w ich dynastii osób przebiegłych, mściwych, które posuwały się nawet do zabójstw i zdrady. Mimo że posiadamy wiele informacji o działalności Piastów wciąż są wydarzenia, które owiane są tajemnicą ze względu na brak źródeł. To powoduje, że w wielu przypadkach, historycy opierają się na zwyczajnych hipotezach, przekazując swój punkt widzenia i swoje zdanie na temat początków państwowości polskiej jak również pierwszych władców i królów.

Jedna z takich hipotez jest poruszana w publikacji Sławomira Leśniewskiego i dotyczy Mieszka I. Autor publikacji „Drapieżny ród Piastów” skłania się ku teorii, zgodnie z którą założyciel dynastii Piastów miał pochodzić ze Skandynawii i przybywając na ziemie polskie tutaj się osiedlił, doprowadzając do założenia dynastii, która rządziła Polską aż do 1370 roku. W książce Leśniewskiego – popularyzatora historii i autora wielu ciekawych prac historycznych – poznajemy tajemniczą stronę Piastów, którzy z jednej strony doprowadzili do rozwoju i potęgi Państwo Polskie, zaś z drugiej, aby osiągnąć cel nie wahali się użyć podstępu, zdrady czy morderstwa. Taki obraz kreśli nam autor publikacji, która z pewnością zaciekawi nie tylko historyków, ale każdego, kto chciałby poznać naszych władców i początki Polski.

Wśród opisanych postaci oprócz Mieszka I i kwestii jego pochodzenia, Sławomir Leśniewski skupił się także na losach młodszej siostry Bolesława Chrobrego – Świętosławy, legendarnej Adelajdzie i krwawej rozprawie Bolesława Chrobrego z przeciwnikami. Poznajemy również losy burzliwe losy Mieszka II, krwawe rządy Bezpryma oraz mającą ogromne znaczenie dla losów Polski decyzję Mieszka II, który w lipcu 1032 roku złożył hołd lenny cesarzowie Konradowi II, dokonał podziału Polski na trzy dzielnice, degradując tym samym nasz kraj do roli państewka na obrzeżach cesarstwa.

Autor próbuje wyjaśnić, jako doszło w tak krótkim czasie, po śmierci Bolesława Chrobrego, do degradacji naszego kraju oraz opisuje, jak w czasie krótkich rządów Mieszka II i Bezpryma stał się areną wewnętrznych konfliktów. Sławomir Leśniewski porusza również sprawę legendarnego Bolesława II Zapomnianego, syna Mieszka II, który również objął władzę w Polsce. Czy rzeczywiście mógł on istnieć, a może był wymysłem kronikarza? Temat ten z pewnością zaciekawi czytelników.

Wśród kolejnych władców, jakich znajdziemy na kartach publikacji Leśniewskiego są: Kazimierz Odnowiciel, który dla autora urasta do rangi jednego z najwybitniejszych władców Polski, Bolesław Szczodry, Władysław Herman i Bolesław Krzywousty, który doprowadził do podziału Polski między synów. Tym samym w kolejnych częściach publikacji Sławomir Leśniewski skupił się na podzielonym kraju, w którym rozgorzała krwawa walka o władzę. Autor opisuje między innymi wygnanie Władysława II, krwawą rzeź w Gąsawie, gdzie zginął Leszek Biały – książę krakowski i syn Kazimierza II Sprawiedliwego, który jako jeden z nielicznych Piastów mógł w tym czasie /I połowa XIII wieku/ sięgnąć po koronę królewską.

Leśniewski przedstawił także kontrowersyjną do dziś postać Konrada Mazowieckiego, któremu wszyscy pamiętają sprowadzenie do Polski Zakonu Krzyżackiego. Był to jednak władca, który w sobie skupił najgorsze cechy Piastów – był ekskomunikowany, okrutny, nieobliczalny, a jego śmierć przyjęto na Mazowszu z ulgą. Niemniej kontrowersyjny był kolejny z rodu Piastów opisany przez autora książki – Bolesław II Rogatka, który miał również inne określenia – Okrutny, Srogi i… Cudaczny. Wśród kolejnych władców piastowskich, których historię przybliżył Sławomir Leśnieski są: Henryk IV Probus, bezwzględny karzeł – Władysław Łokietek, który zjednoczył kraj i zasiadł ponownie na tronie krakowskim jako król Polski, jego syn Kazimierz Wielki, za którym ciągła się łatka ucieczki na polu bitwy pod Płowcami, kobieciarza, ale również władcy wyróżniającego się dbałością o kraj i poddanych.

W ostatnim rozdziale Leśniewski skupił się na obaleniu testamentu Kazimierza Wielkiego, roli jaką odegrał w tej sprawie Władysław Opolczyk, a także walki o koronę Polski, która spoczęła  ostatecznie na skroniach Ludwika Węgierskiego. Z kolei w epilogu autor dość trafnie podsumował ród Piastów. Śmierci Kazimierza Wielkiego zakończyła królewną linię, jednak Piastowie nie zniknęli z kart historii. Śląscy Piastowie oraz skoligaceni z nimi książęta pomorscy panowali w swoich dobrach aż do końca XVII wieku, jednak jak podkreśla autor ich zbytnie uzależnienie od obcych władców okazało się „kamieniem u nogi” i sprawiło, że żaden z nich nie został już wybrany królem Polski.

W książce „Drapieżny ród Piastów” autor kreśli obraz pierwszych władców Polski jako drapieżnych, krwawych i nieugiętych osób, dla których wojna, bitwy i zadawanie śmierci były czymś naturalnym. Prezentuje swoje – i nie tylko – hipotezy dając jednoznacznie do zrozumienia, że Mieszko nie mógł być nikim innym jak Wikingiem, a przez to większość Piastów ma nordycką krew w swoich żyłach. Hipoteza ciekawa i popierana przez wielu historyków, ale również przez wielu całkowicie zanegowana. Autor oczywiście przedstawia pewne dokumenty i zapisy średniowiecznych historyków. Niestety w większości są to tak enigmatyczne zapisy, że ich interpretacja pozostawia szerokie pole do popisu.

Polecam każdemu historykowi, ale również miłośnikom dziejów naszego kraju publikację Sławomira Leśniewskiego. W ciekawy sposób przedstawił sylwetki najważniejszych oraz najbardziej znanych Piastów, którzy wpłynęli na losy Polski oraz swoich udzielnych księstw, zapisując się na stałe w historii naszego kraju.

Sławomir Leśniewski – doświadczony popularyzator historii, autor kilkunastu książek, m.in.: Historia Polski, I i II wojna światowa, Jan Zamoyski – hetman i polityk, Książę Józef. Wódz i kochanek, Mata Hari. Zdradzona przez wszystkich, Poczet polskich królów i książąt, Poczet hetmanów polskich i litewskich oraz monografii bitew - Jerozolima 1099, Konstantynopol 1204, Marengo 1800, Wagram 1809. Publikował artykuły historyczne m.in.: w „Polityce”, „Rzeczpospolitej” i „Focusie”. Z zawodu jest adwokatem.

Autor: Sławomir Leśniewski;
Tytuł: „Drapieżny ród Piastów”;
Wydawca: Wydawnictwo Literackie;
Miejsce i rok wydania: Kraków 2018;
Liczba stron: 451;
Cena: 33,92 zł;
Książkę można zakupić w WYDAWNICTWIE

Szczególnie Polecam!!!